Sněmovna: Příspěvek za mandát bude 900.000 Kč

Poslanci nově stanovili výši státního příspěvku za mandát poslance či senátora na 900.000 korun za rok. Předpokládá to novela zákona o politických stranách a hnutích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Sněmovna také schválila ustanovení o tom, že stálý roční státní příspěvek pro stranu, která získala v posledních volbách alespoň tři procenta hlasů, bude činit šest miliónů korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky. Navrhovatel této úpravy Marek Benda z ODS pro Český rozhlas upřesnil, že se ak vrací model financování politických stran státem.

Sněmovna také schválila ustanovení o tom, že stálý roční státní příspěvek pro stranu, která získala v posledních volbách alespoň tři procenta hlasů, bude činit šest miliónů korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky.

Opoziční poslanci na dnešním jednání kritizovali naši diplomacii kvůli jejím krokům při vyjednávání s Evropskou unií. Někteří zákonodárci šli ve svých postojích ale ještě dál. Jiří Payne z ODS vidí naše postavení v Unii skepticky a ptá se, do jaké Evropské unie chceme vstoupit a za jakou cenu. Podle něj profitovalo ze svého členství jen Irsko, a to ještě až po 40 letech.

S Paynovými argumenty ale zásadně nesouhlasí ministr zahraničí Jan Kavan. V žádném případě podle něho z členství v Evropské unii neprofitovalo jen Irsko, ale také Španělsko, Portugalsko, Řecko a z nově vstoupivších Finsko.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme