Sněmovna: Příspěvek za mandát bude 900.000 Kč

Poslanci nově stanovili výši státního příspěvku za mandát poslance či senátora na 900.000 korun za rok. Předpokládá to novela zákona o politických stranách a hnutích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Sněmovna také schválila ustanovení o tom, že stálý roční státní příspěvek pro stranu, která získala v posledních volbách alespoň tři procenta hlasů, bude činit šest miliónů korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky. Navrhovatel této úpravy Marek Benda z ODS pro Český rozhlas upřesnil, že se ak vrací model financování politických stran státem.

Sněmovna také schválila ustanovení o tom, že stálý roční státní příspěvek pro stranu, která získala v posledních volbách alespoň tři procenta hlasů, bude činit šest miliónů korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky.

Opoziční poslanci na dnešním jednání kritizovali naši diplomacii kvůli jejím krokům při vyjednávání s Evropskou unií. Někteří zákonodárci šli ve svých postojích ale ještě dál. Jiří Payne z ODS vidí naše postavení v Unii skepticky a ptá se, do jaké Evropské unie chceme vstoupit a za jakou cenu. Podle něj profitovalo ze svého členství jen Irsko, a to ještě až po 40 letech.

S Paynovými argumenty ale zásadně nesouhlasí ministr zahraničí Jan Kavan. V žádném případě podle něho z členství v Evropské unii neprofitovalo jen Irsko, ale také Španělsko, Portugalsko, Řecko a z nově vstoupivších Finsko.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme