Sněmovna schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu

Sněmovna schválila základní ekonomické ukazatele státního rozpočtu na příští rok. Deficit rozpočtu bude 74,4 miliardy korun při příjmech 884,4 miliardy a výdajích 958,8 miliardy korun. Rozpočet ostře kritizovali a odmítli podpořit v prvním čtení poslanci opoziční ODS. Podle nich vede vládní rozpočtová politika zemi do dluhové pasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Některé části návrhu, jako dotace obcím a krajům, ale podpoří. Jejich zdrženlivý postoj zaujal i šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého. "Jinými slovy - národní fronta je opět pohromadě. A co se samotného rozpočtu týče, část toho, co se od lidí vybere na vyšších daních, některým a v menší míře vrátí. Chápu to jako snahu rozdávat před volbami a naklonit si tak určité voličské skupiny," kritizoval Vlastimil Tlustý.

Hlasování se zdrželi komunisté, kteří dílčí části rozpočtu, jako dotace krajům a obcím podporují. K základním ukazatelům rozpočtu ale mají podle jejich ekonomického experta Svatomíra Recmana také výhrady. "Máme výhrady k celkovým příjmům, výdajům i schodku. Vývoj roku 2005 ukazuje, že schodek státního rozpočtu v příštím roce by mohl být o 20 až 30 miliard vyšší. Myslím si, že tady vláda situaci podcenila," řekl Radiožurnálu Recman.

Ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD si ale vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok cení jako úspěšného výsledku vládní rozpočtové politiky. Na to, jak jsou základní rámce klíčového zákona nastaveny je hrdý. "Důvodem je fakt, že se nám daří již několik let udržovat deficit veřejných rozpočtů. Zároveň i snižujeme přímé daňové zatížení, a tak si myslím, že je dobře, že rozpočet snižuje deficit i v příštím roce," prohlásil Sobotka.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme