Soukromé firmy si podle LN pronajímají výnosná nemocniční pracoviště
O výnosné nemocniční provozy mají velký zájem soukromé firmy, zjistily Lidové noviny. Mladá fronta Dnes píše o tom, že v Česku je sto tisíc volných pracovních míst, která zřejmě obsadí cizinci. Hospodářské noviny konstatují, že byty podražily. Kolik žije v České republice stoletých lidí? Odpověď najdete v Právu.
Soukromé firmy mají velký zájem o výnosné nemocniční provozy. Jak píšou Lidové noviny, tam, kde je velká spotřeba drahého materiálu, mohou ho soukromníci výhodně nakoupit a pak se ziskem prodat. K tomu se hodí například dialyzační jednotky, rentgeny či laboratoře. Středočeský kraj tak nedávno předal provozy dialýz ve čtyřech krajských nemocnicích. Sám nemohl chod specializovaných pracovišť financovat.
Kolínské nemocnici soukromník zaplatil padesát milionů korun za nájem. Od zdravotní pojišťovny by tolik nedostala. Ta platí komerční firmě za každé ošetření výkonově, tedy víc než by dávala státní nemocnici. ČSSD takovou praxi označuje jako tunelování nemocnic. Podle ODS je to ale důsledkem toho, jaké podmínky ve zdravotnictví panují. Některé obory se totiž systematicky nadhodnocují, jiné naopak.
Vláda se už delší dobu rozhoduje, zda otevře český pracovní trh Rumunům a Bulharům. Podle Mladé fronty Dnes by mělo být jasno už tento týden. Od ledna noví členové Evropské unie by zřejmě o místa neměli nouzi. V Česku je totiž asi sto tisíc volných míst. Jsou to často zaměstnání, která Češi nechtějí - dělníci, šičky, uklízeči.
Nejsou moc dobře placená. Za šest dní práce týdně je asi dvanáct tisíc korun. Mnoho cizinců ale pracuje přesčas, a tak si vydělají víc. Legálně tu už pracuje asi sto osmdesát tři tisíc občanů jiných zemí, hlavně Slováků, Poláků a Ukrajinců.
Byty podražily, konstatují Hospodářské noviny. Za rok v Praze stoupla cena za metr čtverečný až o deset tisíc korun. Podle odborníků totiž poptávka výrazně převyšuje nabídku. Ceny bydlení navíc ovlivňuje hospodářský růst. Čechům se v posledních letech daří, a tak můžou zaplatit víc. Pořád je to ale jen osmatřicet procent evropského průměru. Nejdražší byty jsou v Irsku, tam jsou ceny čtyřicet dva procent nad průměr.
Ceny bytů se liší hlavně v závislosti na lokalitě domu i na jejich umístění. V Ostravě - Hrabůvce stojí byt ve třetím patře pět set sedmdesát tisíc korun, ten samý v přízemí už ale milion.
Mladá fronta Dnes si nechala vypracovat průzkum veřejného mínění na téma nová silniční pravidla. Podle nich si více než polovina z asi šesti set padesáti dotázaných myslí, že silnice jsou stejně nebezpečné jako před letošním červencem. Tehdy začal platit nový zákon o provozu na dopravních komunikacích a lidé podle deníku doufali, že se situace zlepší.
Podle dotázaných teď policie nedělá dost, aby pravidla prosadila. Dopravní policisté si to ale nemyslí. Doufají, že se jim podaří snižovat počty mrtvých na českých silnicích. Ke konci října zatím evidují necelých osm set obětí dopravních nehod. Navíc už udělili řidičům několik set tisíc bodů za různé přestupky. Sedmdesát čtyři řidičů už navíc nasbíralo dvanáct trestných bodů a přišlo o průkaz.
Devadesát čtyři let po smrti kolínského kapelníka Františka Kmocha se rozhořel soudní spor o jeho jméno. Jak vysvětlují Hospodářské noviny, tamní radnice před třemi lety rozpustila Městskou hudbu Františka Kmocha. Část hudebníků založila vlastní dechový orchestr pod názvem Kmochova hudba Kolín. To se středočeskému městu nelíbí a chce nechat používání názvu soudně zakázat.
Ani druhá strana se nechce vzdát. Hrát skladbu Kolíne, Kolíne v orchestru, který nese jméno jejího autora, je totiž pro hudebníky velká prestiž, dodávají Hospodářské noviny.
V České republice je 199 lidí stoletých, zjistilo Právo. Sto šedesát šest žen a třiatřicet mužů se letos dožívá kulatin. Znamená to, že se narodili roku 1906. Česká správa sociálního zabezpečení jim teď automaticky zvýší důchody o dva tisíce korun.