Špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednají od rána o vládě, chtějí vyřešit sporné programové body

Od rána jednají špičky ČSSD, hnutí Ano a KDU-ČSL o sporných bodech případné koaliční smlouvy. Sešli v prostorách poslaneckého klubu ČSSD a jednat budou několik hodin. Chtějí dokončit procedurální i programovou část smlouvy. Spory mají především v oblasti daní. Vyjednávací tým lidovců vede první místopředseda Marian Jurečka. Šéf strany Pavel Bělobrádek je totiž na stáži v USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednají o nové vládě | Zdroj: ČTK

Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky se na dnešním jednání ale nebude řešit rozdělení ani obsazení jednotlivých ministerstev. S tím chce počkat, až se šéf lidovců vrátí ze Spojených států.

„Budeme projednávat s lidovci a ANO výstupy z pracovních skupin, které se pečlivě scházely tento týden, a předpokládám, že bychom už měli výrazně postoupit z hlediska programu příští vlády a vyřešit možné sporné body, které ještě po jednání expertů zůstaly,“ nastínil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání špiček případné vládní koalice sleduje v Poslanecké sněmovně redaktorka Věra Masopustová.

Shodu zatím nenašly strany například u daní. ČSSD chce daň pro právnické osoby, ANO ji odmítá a lidovci by chtěli najít nějaký kompromis.

„Těch problému je víc, prvním je oblast daní, oblast zvyšování daní právnických osob, otázka progrese u daní z fyzických osob. Potom je to otázka řešení důchodového systému. Případně zdravotnictví a možná i některé další oblasti,“ shrnul místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

Definitivně už se strany chtějí domluvit na té části smlouvy, která určuje, jak by koalice měla fungovat.

„My očekáváme, že po týdenní debatě v expertních týmech si budeme schopni už trojstranně říct, které záležitosti v rámci programů zůstávají sporné, a pokud se týká té technické části, tak tam předpokládám, že kolegové z KDU předloží ty technické záležitosti, kde chtěli hovořit o nějakých blokacích. My jsme je zatím neviděli, čili čekáme, že nám je předloží,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Lidovci chtějí prosadit především zvýšení slevy na dani na dítě a další prorodinná opatření. Vyžadují také pojistku proti přehlasovávání koaličních návrhů. Jak by měla vypadat, vysvětlil místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka:

„Koaliční vládní návrh je takový, pro který hlasuje nadpoloviční většina přítomných ministrů z každé koaliční strany. To znamená, kdyby například hnutí ANO mělo třeba šest ministrů, tak by pro ten návrh museli hlasovat aspoň čtyři, pokud bude šest přítomno. Pokud by tomu tak nebylo, tak samozřejmě potom by to nebyl koaliční vládní návrh.“

Protože šéf KDU-ČSL Bělobrádek u dnešního jednání není, Jurečka uvedl, že s ním chce podstatné body smlouvy na dálku konzultovat.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme