Srovnání zemědělských dotací v Evropě by mělo podle Agrární komory přijít dříve než v roce 2013

Za neúspěch českého předsednictví považuje Agrární komora výsledky neformální Rady ministrů zemědělství v Brně. Tam se zástupci sedmadvacítky shodli na tom, že se budou zabývat změnami společné zemědělské politiky. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nicméně nepadl jasný závazek, ale jen příslib, že se bude o věci jednat. Případné změny by se pak daly čekat až po roce 2013.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělství položilo základy civilizace

Zemědělství položilo základy civilizace | Foto: United States Department of Agriculture

Zemědělci z nových členských zemí unie by ale chtěli vyrovnání přímých plateb na úroveň danou přístupovými smlouvami už v roce 2010. To ale podle Michala Pospíšila z Asociace soukromého zemědělství není reálné.

"Je to pouze zbožné přání. Na Radě ministrů navíc bylo takových přání prezentováno sedmadvacet. Každý ministr měl nějaké zbožné přání. Asociace žije v realitě a proto víme, že pravidla pro společnou zemědělskou politiku jsou nastaveny do roku 2013, a že s tím nikdo nehne."

To je ale podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby pozdě. Vyrovnání dotací by se mělo stihnout už příští rok, protože některá produkce postupně mizí. "Není na co čekat. Například v loňském roce se v České republice snížil stav prasat o 21 procent. Výroba vepřového už loni stačila pouze na pokrytí 70 procent poptávky a letos to bude pouze 60 procent. Před vstupem do Evropské unie jsme přitom vyráběli 29 procent navíc. Podobný vývoj začal v současné době i u mléka. Tyto procesy jdou velmi rychle a my musíme spěchat," vysvětluje svůj postoj Veleba.

Čeští zemědělci by si reformu společné evropské zemědělské politiky představovali jednoduše. Chtějí stejné podmínky pro každého zemědělce v EU v platbách, ale i v byrokracii.

Výsledky společné reformy ale nelze očekávat před rokem 2013. Podle agrárního analytika Petra Havla ale nejspíš ani po tomto datu nebudou dostávat všichni zemědělci v unii stejně vysoké dotace.

"S tím nebude souhlasit celá řada zemí, které jsou na tom v současné době lépe. Druhá věc je, že ekonomiky zemí sedmadvacítky jsou velice rozdílné. Například Rumunsko nelze srovnávat s Velkou Británií, milion eur v Rumunsku má naprosto jinou váhu než milion eur ve Francii. Je tedy potřeba do těch kalkulů zahrnout i obecně výši ekonomik jednotlivých zemí."

Přečtěte si také:
Stejné dotace pro zemědělce v EU budou zřejmě po roce 2013
Budou všichni evropští zemědělci dostávat stejné dotace?
Zemědělci z nových zemí EU zablokují centrální sklady obchodních řetězců
Ministři zemí Unie budou v Brně řešit budoucnost zemědělských dotací
Zemědělci protestují před budovou Rady EU v Bruselu proti klesajícím cenám mléka

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme