Stát zmapuje zásoby podzemní vody, aby mohl stanovit optimální spotřebu

Česká republika investuje 623 milionů korun do zmapování zásob podzemní vody. Peníze půjdou z evropských fondů. Stát tak chce získat aktuální údaje o možnostech čerpání spodní vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčivý svatomikulášský pramen | Foto: Tomáš Kubelka

Stávající výpočty jsou starší víc než 20 let a odborníci se obávají, že zásoby podzemní vody se kvůli klimatickým změnám a neúměrné spotřebě tenčí. To by mělo negativní dopad na zásobování lidí pitnou vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel České geologické služby Zdeněk Venera v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Množství podzemních vod v rezervoárech je dynamická hodnota, která záleží na tom, jaký je přirozený přítok podzemních vod, jaký je odtok a současně kolik lidé čerpají. Tyto údaje momentálně známy nejsou,“ řekl Radiožurnálu ředitel České geologické služby Zdeněk Venera.

Jak dodal, projekt potrvá pět let a budou se na něm podílet téměř všichni čeští hydrogeologové. Zhodnotí zásoby podzemních vod v 56 vybraných nejvýznamnějších hygrogeologických rajonech a v dalších více než 30 rajonech stanoví aspoň základní parametry.

„Je potřeba nejprve znát geologickou strukturu hydrogeologického rajónu, to znamená podzemní pánve, ve které je voda soustředěna, následně je třeba znát množství všech přítoků a odtoků z této struktury a vytvořit hydraulický a hydrogeologický model,“ vysvětlil Venera.

Na základě těchto podkladů odborníci v následujících letech navrhnou opatření pro optimální odběr podzemních vod tak, aby se nadměrným čerpáním neznehodnotil jejich zdroj. Už nyní se některé regiony v suchých obdobích potýkají s nedostatkem vody a vznikají spory o to, kdo má právo ji užívat.

„Je to třeba jižní Morava nebo okolí Hradce Králové. Tam už v situaci, kdy je sucho, dochází k problémům, že není dostatek zásob podzemních vod,“ zmínil ředitel České geologické služby, která má projekt na starosti.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme