Statistici poprvé prověří zpracování výsledků eurovoleb

Český statistický úřad dnes poprvé prověří systém přebírání a zpracování výsledků voleb do Evropského parlamentu. Statistici chtějí vyzkoušet, jak funguje posílání výsledků hlasování v elektronické podobě a zda systém neselže i v extrémních situacích, například kdyby výsledky přišly z celé republiky naráz. I když se volby uskuteční příští pátek a sobotu, sčítání hlasů začne až v neděli 13. června ve 22:00, tedy po uzavření posledních volebních místností na území EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

Získané výsledky z volebních okrsků statistici přenesou na volební server www.volby.cz. Už nyní zde zájemci mohou nalézt údaje o kandidátech včetně jejich porovnání podle věku a pohlaví. Systém zpracování a zveřejňování výsledků voleb zaručuje podle statistiků průhlednost sčítání hlasů a rozptyluje obavy o případnou manipulaci s volebními výsledky.

Zveřejňování výsledků voleb i po jednotlivých okrscích umožňuje kontrolu toho, zda byly převzaty v podobě schválené místními volebními komisaři.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme