STEM: Většina Čechů považuje Romy za nepřizpůsobivé

Přibližně čtyři z pěti Čechů vnímají Romy jako nepřizpůsobivou skupinu obyvatel. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM, který si nechalo zpracovat ministerstvo vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panelové sídliště | Foto: Jan Rosenauer

90 procent dotázaných navíc vychází z vlastní zkušenosti. Lidé s Romy podle výzkumu nejčastěji spojují nepřizpůsobivost, kriminalitu nebo zneužívání dávek. Volit ultrapravici je ochotno 8 procent Čechů.

Vykopnout dveře k diskusi

Ministr vnitra Radek John tato čísla považuje za děsivá. Odstartovat by se podle něj měla veřejná diskuse o problému. John nicméně současně dodal, co to teď bude znamenat například přímo pro policii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministra Johna výsledku průzkumu znepokojily

„Pro policii to znamená naopak práci v romských komunitách a ‚systém padni komu padni,‘ vymahatelnost práva. Všude. Ať je to sídliště bohatých nebo chudých nebo menšin nebo většin. A to bude naše role!“

„Nejdůležitější je vykopnout dveře k veřejné diskusi a pojmenovat si věci, které jsme se báli pojmenovat. Ukolébali jsme se tím, že boj proti extremismu byl v posledních dvou letech úspěšný, podařilo se dostat z ulic demonstrace, ale podhoubí je děsivé,“ posteskl si John.

Odtažitost i k muslimům

Většina respondentů při odpovědích vycházela z vlastní z vlastní zkušenosti. O něco méně odtažití jsou Češi podle výzkumu například také k muslimům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad výsledky se zamyslel i ředitel agentury STEM Jan Hartl

Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla je ale mezi těmito skupinami významný rozdíl právě v tom, že u Romů se lidé odkazují na vlastní zkušenost, kterou s muslimy většinou nemají:

„90 procent lidí v případě romské menšiny říká – ať už je to pravda, nebo ne, že vycházejí ze zkušenosti vlastní, či zkušenosti svých blízkých. A i kdyby toto byl předsudek a nebyla to pravda, tak je to přeci jen něco jiného, závažnějšího, což bude obtížnější nějakým způsobem měnit a ovlivňovat,“ poznamenal Hartl.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme