Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti navýšení DPH na knihy

Knihkupci a nakladatelé nevzdávají boj proti zvyšování DPH na knihy. Dnes odpoledne protestovalo proti plánům kabinetu na pražském Staroměstském náměstí několik stovek lidí pod heslem: „Nezdaňujte knihy, nezdaňujte informace“. Kromě knihkupců a nakladatelů se zde sešli spisovatelé, zástupci vysokých škol a čtenáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti chystanému zvyšování DPH na knihy v Praze. | Foto: Filip Jandourek

„Kniha je dar, zvýšení DPH je její zmar,“ hlásal jeden z transparentů na Staroměstském náměstí. Podle organizátorů bylo cílem demonstrace apelovat na politiky a zvrátit rozhodnutí vlády, která vyšší zdanění knih prosazuje.

„Pro mě to je směs blbosti a arogance moci, to, co obnáší tenhle nešťastný zákon o zvýšení DPH,“ řekl předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius vysvětluje v Ozvěnách dne závažné dopady chystaného zvýšení DPH

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius upozorňuje, že zdražením knih může zaniknout až 2000 pracovních míst: „Výrazně se zredukuje produkce českých knih, a to tak, že bude každý rok vycházet o 5 až 6 tisíc titulů méně. To je třetina titulů, třetina myšlenek.“

Redukce by se měla týkat především učebnic, odborných a překladových knih. Jejich úbytek byl zaznamenán už po posledním zvýšení daně na knihy. Před třemi lety stoupla o 4 procenta a během dvou let ubylo 9 procent vydávaných titulů. Učebnic vyšlo dokonce až o 28 procent méně.

„Přínos zvýšení DPH bude znamenat jen jakýchsi 200 milionů, což je pro stát skutečně zanedbatelná kapka. Zvýšení se navíc nedotkne brakové literatury, kuchařek, autoatlasů, ale překladové literatury a učebnic,“ potvrzuje Pistoriusova slova Dědeček. „To je důvod k tomu, aby člověk šel a manifestoval,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček vysvětluje ve Stalo se dnes důvody protestu

Někteří vládní politici hovoří o kompenzačních opatřeních, která by mohla ceny knih vyvážit. Poslanec za TOP 09 Petr Gazdík například navrhuje využití zákona o veřejné prospěšnosti.

„Myslíme si, že taková kompenzace ve skutečnosti nemůže fungovat. Obecně prospěšné organizace musí nejprve vydělat nějaké peníze a pak teprve můžeme hovořit o nějakých úlevách. V Dánsku je jednotná daň 25 procent, i na knihy, ale kompenzují to částkou odpovídající 9 miliardám korun. To je víc, než je rozpočet českého ministerstva kultury, takže si nedovedu představit, jakými kompenzacemi by to chtěli udělat,“ vyvrací tuto možnost Pistorius.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Pečenka z nakladatelství Dokořán slibuje další akce proti novele zákona o DPH

Marek Pečenka z nakladatelství Dokořán upozornil, že dnešní protest rozhodně nebyl poslední akcí: „Zákon teď musí projít druhým a třetím čtením, kde uvidíme, jestli náš tlak bude mít nějakou odezvu, a pokud ne, tak na podzim zahájíme další kolo. Protože pak musí zákon projít Senátem, kde se očekává, že bude odmítnut, a pak tedy půjde do finálního čtení někdy na podzim do Sněmovny.“

Vláda před časem schválila zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013.

Zbyněk Zykmund, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme