Švédští novináři podle Jana Kavana špatně pochopili jeho slova nebo je překroutili

ČSSD vyzvala svého člena a bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, aby policii řekl všechno, co ví o údajné korupci kolem gripenů. Případem se také možná bude zabývat inspekce ministryně obrany. Kavana vtáhla do kauzy švédská televize. Bývalý ministr zahraničí v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Připustil také, že by mohl pomocí svých kontaktů zbrzdit policejní vyšetřování korupce. Po vysílání to ale popřel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kavan

Jan Kavan | Foto: Miroslav Konvalina

Novináři špatně pochopili to, co jsem řekl, hájil se Kavan. Chtěl prý jen s reportéry pokračovat v rozhovoru, aby se naopak dozvěděl on něco od nich. Domníval se totiž, že jde o bezpečnostní poradce zbrojovky, která stíhačky do Česka dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce J. Kavana v rozhovoru s V. Pohankou pro ČRo

"Mně šlo o to, udržet ten přátelský tón. Já jsem měl zájem zjistit, co všechno se o tom ví, protože jsem se záležitostí gripenů zabýval jako ministr zahraničí v Zemanově vládě. A ta kauza mě zajímala a žádné konkrétní důkazy o korupci jsem neměl, i když jsem v kuloárech slyšel, že je vysoce pravděpodobné, že k nějaké takové korupci došlo," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Kavan.

Kavan nakonec sám na reportéry podal trestní oznámení. Potvrdila to i Hana Vrbová z Obvodního státního zastupitelství v Praze 5: "Trestní oznámení pana Kavana sem bylo podáno prostřednictvím jeho právního zástupce. Doručeno na zdejší státní zastupitelství bylo 23. ledna 2007."

Podle sociální demokracie by měl ale exministr okamžitě říct vyšetřovatelům všechno, co ví. Kavan sice přiznal, že to, jak se zachoval byla chyba, tvrdí ale, že nemá nic, s čím by se měl na policii obrátit. ČSSD současně zvažuje, že by se měla věcí zabývat i speciálně vytvořená parlamentní vyšetřovací komise.

Podle vicepremiéra Jiřího Čunka je to ale zbytečné: "Parlament, poslanci a žádná komise nemá ty nástroje, aby vydala většinou něco jiného, než nějaký politický soud."

Předseda parlamentního výboru pro obranu Jan Vidím by chtěl ale do budoucna minimálně zajistit větší kontrolu nad zadáváním zakázek pro českou armádu. Výbor by měl podle něj mít možnost tendry posuzovat nebo je přímo i zastavit. "Čili významné posílení role veřejnosti prostřednictvím parlamentního výboru pro obranu," myslí si Vidím.

Přímo vláda se věcí zabývat nehodlá.

Další informace o pořadu švédské televize a reakcích Jana Kavana se dočtete ZDE.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme