Temelín se připravuje na další etapu

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín předávají Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost dokumentaci o provedení jednotlivých zkoušek a dokončují souhrnný protokol celé etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent. Na jeho základě úřad rozhodne o tom, zda může Temelín postoupit do další etapy spouštění, v níž bude výkon reaktoru dosahovat maximálně 75 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reaktor i turbína prvního bloku jaderné elektrárny Temelín pracují v rámci parametrů pro danou výkonovou úroveň. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Reaktor i turbína prvního výrobního bloku pracují v rámci parametrů předepsaných pro danou výkonovou úroveň. Výkon turbosoustrojí je stabilizován v rozmezí 500 a 510 MW a při této výkonové úrovni jsou nepřetržitě kontrolovány všechny parametry chodu turbosoustrojí a jsou snímány jeho další charakteristiky. Připravuje se pravidelné prověření funkčnosti jednoho ze tří systémů kontroly řízení podle limit a podmínek a ostatní systémy elektrárny pracují podle předpokladů. Nadále pokračuje předávání protokolů Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost o provedení jednotlivých zkoušek a probíhá kompletace souhrnného protokolu celé etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent."

Testy už se provádějí souběžně také na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín. "Tam byly v průběhu víkendu úspěšně provedeny tlakové těsnostní zkoušky primárního a sekundárního okruhu. Nyní pracovníci elektrárny provádějí protokolární zpracování průběhu těchto zkoušek, které bude součástí dokumentace předávané Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Ten na základě výsledků zkoušek a další předávané dokumentace bude posuzovat připravenost druhého okruhu k zahájení horkých zkoušek - to znamená provedení zkoušek ještě bez zavezeného paliva za provozních parametrů v primárním okruhu."

Markéta Kaclová, Jitka Kramářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme