Temelín se připravuje na další etapu

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín předávají Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost dokumentaci o provedení jednotlivých zkoušek a dokončují souhrnný protokol celé etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent. Na jeho základě úřad rozhodne o tom, zda může Temelín postoupit do další etapy spouštění, v níž bude výkon reaktoru dosahovat maximálně 75 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reaktor i turbína prvního bloku jaderné elektrárny Temelín pracují v rámci parametrů pro danou výkonovou úroveň. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Reaktor i turbína prvního výrobního bloku pracují v rámci parametrů předepsaných pro danou výkonovou úroveň. Výkon turbosoustrojí je stabilizován v rozmezí 500 a 510 MW a při této výkonové úrovni jsou nepřetržitě kontrolovány všechny parametry chodu turbosoustrojí a jsou snímány jeho další charakteristiky. Připravuje se pravidelné prověření funkčnosti jednoho ze tří systémů kontroly řízení podle limit a podmínek a ostatní systémy elektrárny pracují podle předpokladů. Nadále pokračuje předávání protokolů Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost o provedení jednotlivých zkoušek a probíhá kompletace souhrnného protokolu celé etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent."

Testy už se provádějí souběžně také na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín. "Tam byly v průběhu víkendu úspěšně provedeny tlakové těsnostní zkoušky primárního a sekundárního okruhu. Nyní pracovníci elektrárny provádějí protokolární zpracování průběhu těchto zkoušek, které bude součástí dokumentace předávané Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Ten na základě výsledků zkoušek a další předávané dokumentace bude posuzovat připravenost druhého okruhu k zahájení horkých zkoušek - to znamená provedení zkoušek ještě bez zavezeného paliva za provozních parametrů v primárním okruhu."

Markéta Kaclová, Jitka Kramářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme