Tisíce pirátských cédéček vylétly komínem

Pod drtičkou a posléze v ohni skončilo téměř 300 tisíc nelegálně zkopírovaných nahrávek za skoro milión korun. Komínem tak obrazně prolétla řada hvězd populární hudby, například Helena Vondráčková či Karel Gott. Většina zabavených cédéček pochází z českého pohraničí od vietnamských obchodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničená cédéčka | Foto: Stanislav Zbyněk

Zabavené nosiče, které policie odhalila za rok a půl, přivezlo do spalovny jedno nákladní auto. Všechna pirátská cédéčka skončila nejdříve ve speciálním drtiči. Ze stroje, který nosiče rozdrtil na malinké granulky, pak celý náklad putoval do ekologické spalovny.

Cenu jednoho nosiče odhadují lidé z protipirátské unie na 300 korun. Je to cena poměrně velmi nízká, protože regulérní cena originálního nosiče na českém trhu je dvojnásobná.

Ze všech spálených disků by se prý mohlo zásobit několik rozhlasových stanic. Repertoár byl totiž skutečně pestrý. "Je tam kompletní průřez populární hudbou od Michaela Jacksona po Karla Gotta, protože pirátští výrobci kopírují důsledně hitparády," vypočítal zástupce ředitele české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu Jaromír Soukup.

Mezi spálenými nosiči byla nejen cédéčka, ale také videokazety, například hity typu Mumie, Godzilla, Titanic, Matrix a samozřejmě také všudypřítomná pornografie.

Situace je podle IFPI rok od roku horší. Dá se říct, že každé druhé cédéčko nebo kazeta má v České republice nelegální původ. "Za uplynulý rok pirátství narostlo o dvojnásobek," potvrzuje Jaromír Soukup. Falešné kopie nejčastěji pocházejí z Ukrajiny a z Polska.

S rozvojem moderních technologií však přibývá také domácích pirátů. "Díky zpřístupnění jednak počítačů jako takových, jednak internetu jako informačního média a jednak technologie vypalování, došlo k tomu, že vlastně skoro každý si může na pracovišti, ve škole nebo doma pořídit rozmnoženinu zvukového záznamu," posteskl si Soukup.

Za prodej nelegálně pořízených nahrávek přitom hrozí dva až pět let ve vězení. Autoři kopií se proto velmi často hájí tím, že cédéčka vypalují pro svojí potřebu. To totiž zákon toleruje.

Dušan Valenta, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme