Tomáš Kvapil: Předsednictvo KDU-ČSL by mělo složit mandáty

Stínová vláda Čtyřkoalice se pustila do práce, v Unii svobody a v KDU-ČSL ale stále roste nespokojenost s tím, jak kabinet vznikal. Místopředseda lidovců Tomáš Kvapil chce dnes vyzvat předsednictvo strany, aby složilo své mandáty a vyvodilo tak politickou zodpovědnost za výsledek sestavení alternativní vlády a odstoupení lídra Čtyřkoalice Cyrila Svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Kvapila je pro nový začátek důležité, aby na sjezdu dalo vedení strany své mandáty k dispozici. V případě, že jeho návrh nezíská většinu, je Tomáš Kvapil připraven učinit tak sám za sebe. Rezignace Svobody byla totiž podle něj chybou. Ovšem ne jen jeho chybou.

Také v Unii svobody vzniká kvůli stínové vládě tlak na vedení. „Žižkovská výzva“ žádá špičky strany, aby odstoupily, a chce, aby případné nové vedení zvážilo další setrvání Unie ve Čtyřkoalici. Politické špičky Unie totiž podle iniciátorů výzvy - unionistů z Prahy 3 - zklamaly při nedávném sestavování stínového kabinetu, kdy místo slibovaného jiného politického stylu předvedly pouze handrkování o místa ve vládě. Šéf Unie svobody a lídr celé Čtyřkoalice Karel Kühnl ale zatím zůstává klidný. Určité napětí mezi lidovci a unionisty prý nemůže Čtyřkoalici rozložit. Pnutí uvnitř stran podle něj k politice patří a to, co se stalo, si zkrátka musí vedení Čtyřkoalice obhájit.

Proto by mělo přijít vedení nové, které by také zvážilo, má-li Unie svobody zůstat do budoucna součástí Čtyřkoalice. Místopředsedkyně strany Hana Marvanová, která kvůli výsledkům vyjednávání o stínové vládě rezignovala na členství v Politické radě Čtyřkoalice, možnou výměnu vedení unie svobody připouští. Jak řekla, tomu aby se podzimní volební sjezd strany přesunul na dřívější termín, jak žádá Žižkovská výzva, nic nebrání. Jak řekla nebude proti tomu, ale nemyslí si, že by něco takového měl iniciovat člen vedení. Pokud ale bude požadavek znít výrazně, je Marvanová pro brzké uspořádání volebního shromáždění. Brzkou dobou ozumí termín do prázdnin. Podle ní je to otázka jednoho, nebo dvou měsíců.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Pavla Kvapilová, Marie Hovadíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme