Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií a podvod tři roky vězení, dva už strávil ve vazbě

Podnikatel Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden starší daňový delikt trest tří let ve věznici s dozorem. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě, odseděl by si tak jen zbytek trestu. Kvůli dalším údajným daňovým podvodům však Pitra čeká za dva týdny obnovené hlavní líčení v další kauze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeňská služba odvádí Tomáše Pitra od pražského městského soudu

Vězeňská služba odvádí Tomáše Pitra od pražského městského soudu | Zdroj: ČTK

Pitra doprovodila z vazební věznice v Českých Budějovicích k soudu eskorta policejních zakuklenců se samopaly. Jednání soudu probíhalo za mimořádných bezpečnostních opatření. Pitr měl na sobě po celou dobu neprůstřelnou vestu, kuklu mu však v soudní síni sundali.

Kontroverzní podnikatel působil klidně, hned na začátku svého výslechu řekl, že pokud by byl podmíněně propuštěn, věnoval by se podnikání v energetice. „Dřív jsem byl trošku větší podnikatel, dneska už jsem menší podnikatel, doba mě o některé majetky připravila, ale normálně bych dál podnikal tak, jak jsem podnikal dřív,“ uvedl.

Na otázku, proč se vyhýbal trestu útěkem do zahraničí, podnikatel odpověděl, že se bál o svůj život. Soudce pak četl hodnotící zprávy z věznic, kterými Pitr prošel – podle nich má problémy s udržením pořádku na cele.

Pitr zůstává ve vazbě

Žalobce Pitrovi původně navrhoval trest při dolní hranici sazby, která je v rozmezí od pěti do deseti let vězení. Pitrovi advokáti žádali pro svého klienta pouze podmínku – podle nich byl podnikatel „potrestán“ délkou soudu i tím, že ve vazbě strávil 22 měsíců.

Soud Pitrovu žádost o propuštění z vazby zamítl. Soudce Tomáš Durdík odmítl námitky obhajoby, že podnikatel byl zkrácen na právu žádat o podmínečné propuštění.

„To, že se obžalovaný skrýval, že se od počátku vyhýbal výkonu trestu pobytem na neznámém místě – v zahraničí, jak bylo posléze zjištěno – tak se sám připravil o možnost, aby požádal po polovině, případně po dvou třetinách vykonaného trestu, o podmíněné propuštění,“ vysvětlil soudce.

Policisté přivádějí Tomáše Pitra na jednání pražského městského soudu | Foto: ČTK

„Že dlouho trávil čas ve vydávací vazbě nelze použít jako argumentaci, že je obžalovaný krácen na svých právech,“ řekl Tomáš Durdík. Pitr tak byl po verdiktu převezen zpět do vazební věznice v Českých Budějovicích.

Pitrův advokát Jan Křivánek zvažuje, že proti zamítnutí propuštění z vazby podá stížnost. „Sice před pěti lety uprchl z nějakých důvodů, které si sám definoval a kterým sám věřil, tak mu nyní nemusí být věřeno, že by to neudělal znovu,“ připouští advokát, ale nachází i důvody pro propuštění:

„Podstatné je, že on udělal skutečně ty tři kroky, aby se sem do republiky dostal. Vzal zpátky žádost o azyl, vzal zpět návrh na to, aby byla projednána jeho trestní věc ohledně společnosti Setuza, vzdal se v dubnu na místě práva stížnosti,“ tvrdí Křivánek.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal, Pitrovi advokáti si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Dvakrát odsouzený

Pitr byl původně v Česku odsouzen dvakrát. Nejprve za podvody s daněmi, kterých se prý dopustil spolu s Miroslavem Provodem. Po finančních úřadech údajně vymáhali vrácení daní pomocí fiktivních faktur, za což dostal v roce 2006 pět let vězení. Rozsudek byl ale zrušen a Pitr dosáhl obnovení procesu.

Vzhledem k rozsahu škody jsou tři roky pro Pitra přijatelný trest, soudí ekonomický analytik

Číst článek

V roce 2010 dostal šestiletý trest za vyvedení akcií Setuzy a Milo Surovárny z firmy Agrocredit. Škoda přesáhla 700 milionů korun. O zrušení tohoto rozsudku požádal sám Pitr a Městský soud v Praze musel verdikt zrušit.

Podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí, po třech letech byl zadržen ve Švýcarsku, kde požádal o azyl. Letos v dubnu ale žádost stáhl a tamní úřady rozhodly, že Pitr bude vydán zpět do Česka.

Martin Drtina, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme