Tresty u méně závažných činů by se mohly řešit dohodou

Žalobci a obvinění by se v budoucnu mohli na trestu za méně závažné činy dohodnout. Vláda totiž schválila návrh revoluční novely trestního řádu, která tento postup zavádí. Souhlasit s ní ale musí i parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Novela trestního řádu má zavést možnost dohody o vině a trestu mezi státním zástupcem a obviněným. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) si od toho slibuje zjednodušení a zrychlení trestního řízení.

"Dohoda o druhu a výši trestu bude možná v případě, kdy půjde o trestný čin (se sazbou) do pěti let, obžalovaný se přizná a navrhne přiměřený trest. Ten může navrhnout i státní zástupce, tam bude jejich dohoda na přiměřeném trestu. A pokud se takto dohodnou a předloží návrh dohody soudci, a ten uzná, že trest je přiměřený a že daný případ je vhodný pro to, aby byl vyřešen takto ve zkráceném řízení, tak takovouto dohodu potvrdí," vysvětlil ministr.

Mezi takto řešené trestné činy by mohly patřit skutky spáchané v souvislosti s dopravní nehodou, jízda bez řidičského průkazu nebo neúmyslné ublížení na zdraví. Podobná praxe je podle Pospíšila i v jiných zemích Evropské unie, proto se zneužití takového systému nebojí.

"Právě proto, že je tam hranice pěti let, tak se nedomnívám, že bude docházet ke zneužití. V zásadě si myslím, že to naopak povede k tomu, že bude větší a lepší postih závažnějších forem trestné činnosti. Soudy na to budou mít více času a budou se na to moci více zaměřit," dodal Pospíšil.

Marika Táborská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme