Turnov se oblékl do šály dlouhé 550 metrů. Láká na výstavu o zajímavém využití ovčí vlny

Turnov, srdce Českého ráje, zdobí půl kilometru dlouhá pletená šála. Jako obrovská girlanda se táhne po lampách a stožárech z turnovského muzea ve Skálově ulici až na hlavní náměstí. A láká na novou výstavu Na vlně vlny zaměřenou na novinky ve využívání ovčí vlny v módě, umění a jako ekologický materiál k zateplování fasád ve stavebnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Turnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Šály nám nanosili obyvatelé Turnova, posílali nám je i v balíčcích z celých Čech a Moravy. Požadavek byl, aby byly široké do dvaceti centimetrů. Sešly se nám krásně i barevně. Sešívala jsem je stehem a přidávala tam i silonové rybářské lanko, aby se nám neprověšovaly," popisuje pracovnice muzea Michaela Novotná. Pletařky začaly plést už v zimě, aby udělaly do léta rekord.

Nejen šála, ale i plavky

Kurátorka výstavy na Vlně vlny Jana Válková Střílková věří, že šála přiláká do muzea hodně návštěvníků. „Snažili jsme se výstavu obsadit autory, kteří zpracovávají vlnu v celé šíři. Máme tady přehled průmyslového zpracování, designerského a oděvního zpracování. Vystavují tady i lidé, kteří barví vlnu přírodními barvivy, vyrábí mýdlo z lanolinu," říká s tím, že chce lidem představit, co vše jde z vlny vyrobit a jak úžasný materiál to je.

„Česká vlna není tak kvalitní jako třeba australská nebo novozélandská, ale na určité typy koberců, bot, nebo tašek se určitě dá použít," dodává kurátorka výstavy.

K vidění jsou trendy kabelky, kloboučky, originální botičky i šaty, nebo originální obrazy z barvené ovčí vlny. Kateřina Kubešová dokonce z ovčí vlny vytvořila i huňaté plavky. Výstava Na vlně vlny potrvá do poloviny záři.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme