Tvrdík se jede podívat za našimi vojáky do Kuvajtu a Iráku

Za našimi chemiky v Kuvajtu a vojenskými lékaři v Iráku odletěl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. S chemiky se měl setkat už v dubnu. Kvůli nemoci to ale musel odřeknout. Proto nyní návštěvu naší protichemické jednotky spojí s plánovanou cestou do Iráku. Během cesty se setká také s americkým velením a úřadujícím vedením Iráku a také ministrem obrany Kuvajtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

Podrobnosti o ministrově cestě na Blízký východ upřesňuje mluvčí resortu obrany Vladimír Palán. "V úvodu třídenní pracovní návštěvy se ministr obrany setká na americké základě Camp Dauhá s příslušníky kontingentu armády České republiky. Zde bude také jednat s americkým generálem, velitelem účelového uskupení vojsk. Navštíví rovněž iráckou Basru, kde již pracuje část příslušníků 7. polní nemocnice. V závěrečný den návštěvy se setká s úřadující hlavou státu a s ministrem obrany státu Kuvajt."

Naše polní nemocnice měla být otevřena právě 6. května, v den ministrovy návštěvy. Stavbu ale provází mnoho komplikací a má zpoždění. Zahájení plného provozu záleží hlavně na tom, jak rychle se podaří z Česka přepravit potřebný materiál. O dopravu se od pondělí starají Američané, předtím měla přesun na starost rusko-ukrajinská společnost Volga-Dněpr. Do Perského zálivu se zatím přepravilo 960 tun materiálu, tedy asi 45 procent celého vybavení lazaretu, a 210 příslušníků polní nemocnice. Nyní zbývá přepravit ještě větší část vybavení a přibližně 70 lidí. Již nyní ale čeští chirurgové pomáhají v rámci humanitární pomoci místnímu obyvatelstvu.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme