U příležitosti Dne lidských práv přiletěl do Prahy dalajláma

Do České republiky dnes přiletěl na pozvání exprezidenta Václava Havla a Fóra 2000 nejvyšší tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na programu třídenního pobytu má i diskusi u kulatého stolu o demokracii a lidských právech v Asii, s vrcholnými českými politiky ale jednat nebude. Jeho Svatost se nicméně setkala s exprezidentem Václavem Havlem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetský duchovní vůdce dalajláma se setkal v Praze s exprezidentem Václavem Havlem.

Tibetský duchovní vůdce dalajláma se setkal v Praze s exprezidentem Václavem Havlem. | Zdroj: ČTK

Během hodinového setkání Václav Havel svému dlouholetému příteli poděkoval za to, že opět přijel do země, kde ho lidé milují a politici se ho obávají.

V neděli pak má dalajláma na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy diskutovat o stavu lidských práv v Asii. U kulatého stolu nebudou chybět ani íránská nositelka Nobelovy ceny míru Širin Ebadiová, spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel či někdejší francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě dalajlámy hovořil v Ranním interview zástupce výkonného ředitele Nadace Forum 2000 Jakub Klepal

„Jedním z motivů pro svolání této akce byl fakt, že v loňském roce v tento den dostal Nobelovu cenu míru čínský disident Liou Siao-po, který nebyl schopen si ji převzít, protože seděl ve vězení a stále tam je. Chceme se zamyslet, co se v této části světa děje,“ představuje setkání zástupce výkonného ředitele Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Nedělní odpoledne pak stráví dalajláma v Kongresovém centru Praha, kde si může široká veřejnost vyslechnout jeho přednášku na téma hledání štěstí v dnešním nejistém a rozbouřeném světě. Na pondělí je ohlášena tisková konference.

„Jeho Svátost se už delší dobu snaží vzdát se politické role a oddělit ji od duchovní. Čínská vláda ho však stále označuje za vůdce tibetských separatistů,“ říká Klepal.

Dalajláma razí myšlenku, že Tibet by měl mít standardní demokratické uspořádání. Tibeťané se o to v rámci možností snaží, mají nového premiéra a shromáždění, které se snaží fungovat na demokratických principech.

Jako host je prý velmi skromný a nemá žádné speciální požadavky. „Největší nároky a požadavky mají lidé okolo něj, on sám se spokojí v podstatě s čímkoliv,“ dodává Klepal.

Robert Mikoláš, Štěpánka Čechová, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme