Uprchlý vrah Čabrada podle policie míří na jih Evropy

Uprchlý vězeň Roman Čabrada už není na našem území, tvrdí policie. Podle mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanky Kosinové teď míří do některého ze států jižní Evropy, zřejmě Španělska či Itálie. Odkud se pravděpodobně pokusí vycestovat do Thajska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Čabrada | Foto: ČTK

"V současné době úzce a intenzivně spolupracujeme s policejními orgány příslušných států," potvrdila Radiožurnálu Kosinová.

Mluvčí dodala, že v době, kdy policie zahájila rozsáhlou pátrací akci, byli již Čabrada i s ním uprchlý Rostislav Roztočil poblíž státní hranice, nebo již dokonce na území sousedního státu.

Čabrada a Roztočil, oba odsouzeni za vraždu, uprchli z plzeňské věznice minulý týden. Za zdi vězení se dostali ukryti v bedně v nákladním voze. V útěku jim pomáhal zatím neznámý komplic. Šéf vězeňské služby v den útěku odvolal ředitele plzeňské věznice, potrestáno bylo také dalších osm pracovníků věznice.

Roztočila v sobotu zadržela německá policie ve Stuttgartu. Kosinová uvedla, že byl zatčen na základě informací české policie. "Měli jsme zmapovanou jeho trasu, byl pod kontrolou," řekla. Při pátrání policie podle Kosinové využila odposlechy.

Čabrada byl letos odsouzen ke 24 letům vězení za vraždu německého starosty a obchody s drogami. Roztočil byl podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se zabývá případy nespravedlivě odsouzených lidí, odsouzen v roce 1985 za vraždu egyptského studenta, která se stala o deset let dříve. Soud mu vyměřil 24 let vězení, později mu trest zmírnil na 17 let.

Roztočil ještě před roku 1989 utekl do zahraničí, po změně režimu se vrátil. Ve vězení zatím strávil pět let. Tvrdí, že vraždu nespáchal. Spolek Šalamoun stál na jeho straně. Za několik týdnů mělo u pražského soudu začít řízení o povolení obnovy procesu. Ministerstvo spravedlnosti má již připravenou žádost o Roztočilovo vydání, nyní ji překládá do němčiny.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme