Ústavní soud dal ženě šanci na odškodné za odstranění vaječníků

Žena, které lékaři proti její vůli odstranili vaječníky, má novou šanci na odškodnění. U soudů dosud neúspěšně žádala 100 tisíc korun. Ústavní soud dnes rozsudky zrušil, protože podle něj bylo porušeno právo pacientky na spravedlivý proces. Kauzu musí znovu řešit Městský soud v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Žena ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze podstoupila operaci nádoru na děloze. Odstranění vaječníků si nepřála, souhlasila s ním jen v případě patologického nálezu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudkyně zpravodajka Ivana Janů vysvětluje rozhodnutí Ústavního soudu

Pražské soudy se tak při projednávání ženiny žaloby zabývaly tím, co je to patologický nález. Nakonec rozhodly, že lékaři postupovali v souladu se zákonem a medicínskými pravidly.

Podle Ústavního soudu měl ale spornou odbornou otázku rozhodnout znalec. Soudům vůbec nepříslušelo formulovat vlastní stanovisko, vysvětlila Českému rozhlasu soudkyně zpravodajka Ivana Janů:

„Obecné soudy nesprávně pracovaly se znaleckými posudky, které přijaly z trestního řízení, neustanovily znalce tak, jak je jejich povinností, a hlavně tohoto znalce nevyslechly a samy si udělaly názor o tom, co je vlastně nález patologický, na který stěžovatelka v podstatě vázala v době, kdy se rozhodovala pro gynekologickou operaci, odebrání vaječníků a vejcovodů.“

Lékaři na jednom z vaječníků našli nezhoubnou cystu. Podle jednoho z vypracovaných posudků jde však o poměrně častý nález, který nijak neohrožuje život pacientky. Žena se tak domnívá, že vyoperování vaječníků a vejcovodů nebylo nezbytné. Stěžovala si také na to, že ji lékaři řádně nepoučili.

Soudy se ale nakonec přiklonily k názoru, že patologickým nálezem je jakákoliv známka choroby, například vyrážka na kůži nebo otok kloubů.

Martin Hromádka, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme