V cause ČNB vláda osloví Ústavní soud

Vláda se ve věci jmenování guvernéra České národní banky obrátí na Ústavní soud, nebude ale zpochybňovat dosud jmenované guvernéry. Po odchodu z jednání kabinetu to oznámil prezident Václav Havel. Podle něho je toto usnesení vlády, které podporuje, v dané situaci nejlepší možné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havel přitom odmítl upřesnit obsah usnesení vlády s tím, že o něm musí vláda informovat sama. Původně ohlášený premiér Miloš Zeman se setkání Havla s novináři nezúčastnil, vláda pokračuje v projednávání dalších bodů svého programu. Spor mezi Havlem a vládou vzplál kvůli jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem centrální banky. Na rozdíl od vlády si Havel nemyslí, že by měl jmenování guvernéra spolupodepisovat premiér.

„To usnesení žádá Ústavní soud, aby pro budoucnost objasnil tento spor kompetenční a výklad Ústavy, ale že to neznamená problematizovat jakákoliv rozhodnutí v minulosti, nebo jakákoliv jmenování do této chvíle učiněná,“ uvedl Havel. Dodal, že s tímto rozhodnutím vlády souhlasí, protože je v zájmu České republiky, jeho vlastním, ale i v zájmu vlády rozumět Ústavě.

Prezident se zúčastnil dnešního jednání kabinetu na vlastní žádost, přestože se na zámku v Lánech léčí ze začínajícího zápalu plic.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme