V čele křesťanských demokratů zůstává Miroslav Kalousek

Pozici předsedy KDU-ČSL obhájil na stranickém sjezdu v Plzni Miroslav Kalousek. Důvěru mu v tajném hlasování znovu dalo 249 z 296 delegátů. Kalousek povede křesťanské demokraty čtyři roky - o prodloužení mandátu stranickému vedení rozhodli delegáti změnou stanov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Kalousek, který neměl ve volebním klání na sjezdu KDU-ČSL protikandidáta, pevně věří, že v červnových volbách do sněmovny dosáhne jeho strana dvouciferného výsledku. Podle Kalouska budou tyto volby zásadním politickým zápasem hlavně kvůli rostoucímu vlivu komunistů.

"Platí zde prostá nepřímá úměra. Čím silnější budou po volbách křesťanští demokraté, tím menší bude nebezpečí, že do správy věcí veřejných se promítne komunistická ideologie," vysvětlil předseda KDU-ČSL. Podle Kalouska musí zůstat KDU-ČSL suverénní politickou stranou na české scéně a vytvořit variantu mezi Modrou šancí a socialismem.

S kritikou lidovců vystoupil na sjezdu předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj vytvořila KDU-ČSL smutnou stafáž a politické krytí neuvěřitelným programovým, personálním a politickým kotrmelcům sociálních demokratů.

"Ta si z vás a vaší snahy nedopustit podíl komunistů na vládní moci vytvořila rukojmí pro přežívání stávající vládní koalice. Dosáhli jste jistě mnohého, avšak vliv komunistů se nakonec zvýšil a v parlamentu prakticky vládne nikoliv stojednička, ale stojedenáctka," řekl Topolánek. Přesto předseda občanských demokratů považuje KDU-ČSL za možné politické partnery pro volební období.

O spolupráci s KDU-ČSL má i nadále zájem vládnoucí ČSSD. "Jsem přesvědčen, že těch bodů, které nás budou v budoucnu po příštích parlamentních volbách spojovat, bude vždycky víc než těch, které nás budou rozdělovat," řekl delegátům sjezdu úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL bude i nadále Jan Kasal. V projevu se zaměřil především na fakt, že v příštím roce nás čekají několikery volby. První místopředseda by podle něj rozhodně neměl být alternativou k předsedovi strany. "Chtěl bych pokračovat ve vytváření vlídného vnitrostranického prostředí, aby všichni funkcionáři i členové věděli, že se s nimi počítá. Že stojíme nejen o jejich práce, ale také o jejich názory a připomínky,"dodal.

Řadovými místopředsedy KDU-ČSL se stali ministři dopravy a zahraničí Milan Šimonovský a Cyril Svoboda. Na funkci oba členové vlády dosáhli už v prvním kole. Místopředsedy byli od minulého sjezdu před dvěma lety. Ze stranických funkcí ale odstoupili letos na jaře při vládní krizi. Zbývající dvě místa místopředsedů obsadili šéf moravskoslezské KDU-ČSL Pavol Lukša a svou dosavadní funkci obhájil Roman Línek.

Milada Richterová, Hana Hikelová, Ondřej Černý, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme