Václav Klaus jednal o prezidentské volbě s poslanci KDU-ČSL

Lidovci i po schůzce s prezidentem Václavem Klausem zůstávají v otázce volby nové hlavy státu nejednotní. Zatímco někteří se netají tím, že Klause podpoří, jiní by si v čele státu přáli spíše ekonoma Jana Švejnara a část lidoveckých zákonodárců váhá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus navštívil poprvé před únorovou prezidentskou volbou poslanecký klub lidovců. Strana ale i po schůzce jasně neřekla, jestli bude na Pražském hradě hlasovat jednotně.

Václav Klaus skoro dvouhodinové jednání hodnotil pozitivně. Připomněl také, že s řadou lidovců se zná ze svého někdejšího působení ve sněmovně i ve vládě: "Já jsem tam neviděl výrazný nesouhlas s mými názory. Mé postoje k celé řadě témat, které zastává velmi silně tato křesťansky orientovaná strana, které jsou spíše konzervativními hodnotami a které se týkají takových celospolečenských a ne úzce politických témat - registrované partnerství, eutanazie - a já myslím, že v těchto věcech mám s reprezentanty KDU-ČSL názory velmi obdobné."

Předsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová novinářům řekla, že schůzka byla zajímavá, ale nedá se podle ní říct, jakou má prezident v klubu podporu. To potvrdil i místopředseda strany David Macek.

Současný prezident by se měl ještě po Novém roce setkat i s lidoveckými senátory. Jestli zavítá i do jiných politických stran ale zatím není jisté. Podle svých slov prý půjde tam, kam bude pozván, tzn. i případně na klub Strany zelených, která se v koalici nejsilněji staví proti volbě Václava Klause znovu prezidentem.

Vzájemné vztahy by podle Klause nemusely být tak vymezené, jak by se mohlo zdát: "Já jsem člověk, který nedémonizuje nikoho, spíše je to děláno vůči mně. Takže, pokud by klub Strany zelených mě pozval, tak já bych určitě neodmítl. Nevidím sebemenší důvod, abych se pokoušel negativisticky vymezovat tím, či oním směrem."

Volba prezidenta je v Česku nepřímá, voliteli jsou poslanci a senátoři. O přímé volbě hlavy státu se diskutuje už několik let, avšak ke změně Ústavy, která by přímou prezidentskou volbu a její souvislosti v ústavním pořádku zavedla, zatím nedošlo.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme