Vadná cisterna putuje zpátky do Pardubic

Z cisterny odstavené na nádraží v Novém Sedle na Sokolovsku už kyselina dusičná neuniká. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského ji technici z pardubické chemičky Aliachem, které původem rumunská cisterna patří, opravili. Cisterna poputuje zpátky do pardubické chemičky Synthesia. Původně dráhy zvažovaly, že pokud bude vše v pořádku, odjede přes Hamburk do Švédska k cílovému zákazníkovi. Kvůli havárii muselo být obyvatelstvo v uplynulých dnech opakovaně varováno před možným nebezpečím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cisterna s kyselinou | Foto: Ivan Babej

"Cisterna na stanici bude stát asi do dnešní 14. hodiny, aby se prověřilo, zda oprava byla úspěšná a zda chemikálie dále neuniká. Pokud tak bude, bude vůz pokračovat dále k cílovému zákazníku ve Švédsku. Pokud by se zjistil další únik, vracela by se cisterna do výrobního závodu, zpátky do Pardubic." Cisterna však zatím stojí na svém místě a dráhy ji povezou zpátky do pardubické chemičky Synthesia.

Hasiči museli v Novém Sedle zasahovat dvakrát - poprvé vyteklo asi 50 litrů žíraviny ve čtvrtek. I když nádobu ještě v noci opravili specialisté, další den začala kyselina vytékat zase. Hasiči ji proto museli skrápět proudem vody, aby zabránili vytvoření plynného oblaku. Životní prostředí nebylo poškozeno, protože se chemikálie nedostala do půdy.

Včera se situace vpodstatě opakovala: "Hasiči, kteří byli na místě havárie vlastně už od 15. hodiny, mohli ukončit zákrok dnes po půlnoci kolem půl jedné. V té době byla už dokončena oprava vadné přírubi, které přijeli vyměnit opět jako den předchozí specialisté z Pardubic," uvádí mluvčí krajského hasičského sboru Vladimír Meluzín.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme