Ve volbách do Poslanecké sněmovny jasně vítězí ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny s největší pravděpodobností vyhrála Česká strana sociálně demokratická. Dosud sečtené hlasy voličů ukazují stále větší náskok vládní sociální demokracie před ODS. ČSSD by vyhrála volby se ziskem přes 30 procent hlasů, druhá ODS by získala 24 procent a na třetí místo se posunuli komunisté, kteří oslovili 18,5 procenta voličů. Čas na volby si letos udělalo necelých necelých 60 procent voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exit-pool

exit-pool | Foto: Česká televize

Do Sněmovny by se dostala ještě Koalice, které předběžné výsledky připisují přes 14 procent hlasů voličů. KSČM by si tak jako jediná z parlamentních stran výrazně polepšila oproti minulým volbám v roce 1998. Ostatní strany by získaly dohromady necelých 13 procent hlasů.

Český statistický úřad už sečetl hlasy z 99,5 procenta okrsků. Po započítání více než 4,7 miliónu hlasů vede sociální demokracie s třiceti a půl procenty, má tak 71 mandátů. Na druhém místě figuruje ODS, která získala 24,5 procenta, a do Sněmovny by zasedlo 57 jejích poslanců. Třetí jsou komunisté s 18,5 procenta a čtvrtá Koalice získala přes 14 procent hlasů. Tyto strany by obsadily 41 respektive 31 křesel.

V Lidovém domě zavládla po zveřejnění odhadů výsledků sněmovních voleb radostná nálada. Sociální demokraté si po zveřejnění výsledků připíjejí na vítězství šampaňským. Zatím jedinou porážku utrpěla ČSSD v Praze, kde Petru Buzkovou předstihl předseda ODS Václav Klaus o deset procent. Předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla to ale nepovažuje za překvapení. "Neznám žádný výsledek Prahy, který by byl lepší v minulých dějinách," řekl.

Volební zisky komunistů Lidový dům netěší. První místopředseda ČSSD Stanislav Gross ale koalici s Grebeníčkovou stranou vylučuje. "Na vládní úrovni s komunisty rozhodně spolupracovat nebudeme," řekl. Stejně tak Gross odmítá, že by Špidlův kabinet vládl jako menšinový s podporou KSČM.

Podle předsedy ODS Václava Klause jsou vítězem letošních voleb nepochybně komunisté. Po volebním neúspěchu jeho strany prohlásil, že prohrály především strany Koalice, na druhém místě ODS a také sociální demokracie tratila. "Hlavním důvodem bylo, že se vedla zběsilá bitva o interpretaci toho krásného desetiletí 90. let, které někteří ze zájmu aby oni získali co nejvíce hlasů, pošlapávali maximálním způsobem, a myslím si, že žně toho sklízejí komunisté. Je to strašně smutný výsledek pro celou naší zemi," prohlásil Klaus.

Také v sídle KSČM už otevřeli první láhve sektu. Výsledky překonávají očekávání i samotných představitelů KSČM. Předseda strany Miroslav Grebeníček už se chystá na povolební vyjednávání s ČSSD. "Naší základní metodou je dialog s každým demokratickým uskupením a nevylučuji, že pokud nebude Vladimír Špidla iniciovat pracovní setkání, učiním tak následně já," uvedl Grebeníček.

Partnerství ve vládě komunisté ale neočekávají. Jaké složení kabinetu by byli ochotni podpořit zatím nikdo nechce říct. Představitelé KSČM se shodují, že k volebnímu úspěchu jim pomohla hlavně nízká volební účast.

Předběžné výsledky voleb budí smutek mezi představiteli Koalice. Umístění KDU-ČSL a Unie svobody-DEU za komunisty je podle místopředsedy lidovců Miloslava Výborného nutné označit za prohru. "Jsem ale přesvědčen, že hlasy odevzdané Koalici nebudou zahozené a že je dokážeme pozitivně zužitkovat ne ve svůj prospěch, ale v prospěch těch, kteří naší politice věřili," konstatoval Výborný.

Přes volební krach se Koalice po volbách nerozejde. Je o tom přesvědčena předsedkyně Unie Svobody-DEU Hana Marvanová, která přesto za hlavní příčinu porážky považuje rozpad původní Čtyřkoalice. "Považovala jsem to tehdy za velkou chybu, nyní se ukázalo, že tomu tak bylo. Za Koalici zvolení poslanci by měli dodržet slib daný voličům, tedy společně ve Sněmovně prosazovat náš program," dodala.

Z neparlamentních subjektů je nejúspěšnější Sdružení nezávislých. I ono má ale s prozatímním odhadem 2,6 procenta k překročení pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny velmi daleko. Stejně daleko má teď předseda republikové Rady Sdružení nezávislých Milan Marko ke spokojenosti. "Jsem zklamán, že většina občanů podlehla soustředěnému mediálnímu tlaku a uvěřila, že opravdu nikdo nemá šanci se do Sněmovny dostat, a proto se řada příznivců obávala, že jejich hlas propadne," uvedl.

Prezident Václav Havel s manželkou a svými spolupracovníky sledoval sčítání hlasů na zámku v Lánech. Zatím ale odmítá dostupné údaje komentovat. První orientační konzultace s předsedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU zahájí havel zítra odpoledne. Představitele KSČM nepozval. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka totiž připadají v úvahu jen konzultace s těmi stranami, které by se mohly podílet na příští vládě. Cílem konzultací je, aby prezident zjistil jejich názor na situaci a jejich představy o dalších jednáních, která mezi sebou povedou.

Nedělní program Radiožurnálu se zaměří na povolební diskuse s představiteli stran, které se do Poslanecké sněmovny dostanou. Aktuální volební vysílání zakončí rozhovor Jana Pokorného s předsedou nejúspěšnější strany, který začne v 17:10.

Dušan Valenta, Lenka Šumová, Aleš Heřmánek, Helena Šulcová, Dana Jaklová, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme