Většinu deníku spojuje téma - sponzoři nadace Zuzany Paroubkové

Lidové noviny našly třetího sponzora Zuzany Paroubkové. Bývalé manželce předsedy ČSSD kromě provozovatele hotelů a kasin Jana Dostála a Čechorakušana Eduarda Haranta měl přispívat také pražský právník Miroslav Jansta. Přítel Jiřího Paroubka i Stanislava Grosse je nazýván šedou eminencí sociální demokracie. Podnikatelé a průmyslníci přišli podle článku Hospodářských novin se zatím nejsilnější kritikou Topolánkovy vlády. Prezident Václav Klaus podle Práva zahrál na strunu komunistům, jejichž hlasy nutně potřebuje při únorové volbě hlavy státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Lidové noviny našly třetího sponzora Zuzany Paroubkové. Bývalé manželce předsedy ČSSD kromě provozovatele hotelů a kasin Jana Dostála a Čechorakušana Eduarda Haranta měl přispívat také pražský právník Miroslav Jansta. Přítel Jiřího Paroubka i Stanislava Grosse je nazýván šedou eminencí sociální demokracie. Právě Jansta údajně v roce 2005 přesvědčil Grosse, aby odešel z vlády. Připravoval také podklady pro arbitráž s Nomurou. Miroslav Jansta Lidovým novinám potvrdil, že Zuzaně Paroubkové přispíval, neví ale kolik a na co přesně.

Vídeňský sponzor, kterého Jiří Paroubek osobně přesvědčil, aby přispěl sdružení jeho manželky, včera promluvil a podle Mladé fronty Dnes z jeho slov vyplývá, že charita Zuzany Paroubkové nebyla financována úplně běžným způsobem.

Loni na jaře zavolal Paroubek, ještě coby premiér, rakouskému podnikateli Eduardu Harantovi. Sháněl sponzory, kteří by přispěli jeho ženě na charitu. Harant se s Paroubkovou v dubnu sešel a říká, že jí daroval "něco do půl milionu korun". Podle deníku ale Paroubková tehdy žádné charitativní sdružení neměla. Založila ho až v červenci.

Podle smlouvy, kterou Harant včera Mladé frontě DNES přečetl do telefonu, byla příjemcem daru přímo Zuzana Paroubková. Když se redaktoři listu zeptali Paroubkové, zda jako fyzická osoba odvedla darovací daň ze sumy od Haranta, odpověděla esemeskou: "Plete si datumy a roky."

Stejné téma najdeme v deníku Právo: Zuzana Paroubková oslovila se žádostí o sponzorský dar pro své sdružení na tři stovky subjektů. Listu to včera sdělil její bývalý manžel Jiří Paroubek. Paroubek Právu řekl: "Moje bývalá žena se obracela dopisem asi na 300 subjektů, někdy loni v červenci." Bývalý premiér údajně neví, kolik z nich vyšlo Zuzaně Paroubkové vstříc. Ta zatím žádného svého sponzora neuvedla, takže zůstává tajemstvím, kdo jsou ti skutečně velcí dárci.

Titulek na první straně Lidových novin hlásí: ODS se hádá o Baroše. Příčinou sporu Mirka Topolánka a Vlastimila Tlustého tentokrát podle listu není podoba reformy, ale údajný slib desetimilionové dotace pro fotbalistu Milana Baroše.

Český fotbalový reprezentant Milan Baroš se stal jednou z tváří předvolební kampaně občanských demokratů v roce 2006. Před volbami podpořil přímo Vlastimila Tlustého. Baroš poté zažádal o deset milionů ze státního rozpočtu pro svoji mládežnickou fotbalovou akademii, kterou provozuje v rodných Viganticích na Zlínsku.

Podle bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého měl Milan Baroš dotaci skutečně slíbenou. Tlustý ale tvrdí, že fotbalistovi slíbil peníze hlavně premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Angažovat se v domluvě s Barošem měl i neoficiální poradce Topolánka Marek Dalík. Podrobnosti najdete v Lidových novinách.

Hospodářské noviny píší, že boj proti korupci nebude až tak tvrdý, jak koaliční vláda přesně před rokem slíbila. Topolánkův kabinet totiž v tichosti opustil některé z desítek schválených protikorupčních úkolů. Jeden z nejdůležitějších přitom souvisel se schopností policie úplatkáře usvědčit.

Podle loňského usnesení vlády měl už nyní vznikat tým špičkových žalobců, kteří se budou zaměřovat na tu nejzávažnější korupci - především v politice, justici nebo při zadávání lukrativních veřejných zakázek. To se ovšem nestane: ministři si prý uvědomili, že taková skupina není potřeba, a své rozhodnutí vzali zpět. Nejvyšší státní zastupitelství už totiž vydalo pokyn, jak mají žalobci při vyšetřování korupce policii vést. A tedy žádnou další novinku prý není nutné zavádět. Podrobnosti k tématu najdete v Hospodářských novinách.

Podnikatelé a průmyslníci přišli podle článku Hospodářských novin se zatím nejsilnější kritikou Topolánkovy vlády. Kabinet podle nich příliš pomalu bourá překážky, které brání ekonomice v rychlém vzestupu. Pevné datum přijetí eura, výraznější podpora vědy a výzkumu, jednodušší daně, větší motivace k práci, jasná energetická koncepce - to vše žádají od kabinetu Mirka Topolánka co nejrychleji. Své požadavky sepsali do petice s názvem Strategické potřeby průmyslu v letech 2008 - 2011.

Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen, že se průmyslníci zbytečně dobývají do otevřených dveří. Premiér na stránkách listu tvrdí: "Je evidentní, že tato kritika musela být psána ještě v roce 2006 jako kritika nečinnosti socialistických vlád. S výtkami souhlasím. Nemohu ale souhlasit, že by měly směřovat na současnou vládu, která už řadu z těch věcí prosadila a další připravuje," dodává Topolánek na stránkách Hospodářských novin.

Prezident Václav Klaus podle Práva zahrál na strunu komunistům, jejichž hlasy nutně potřebuje při únorové volbě hlavy státu. Lepší témata, než je "rezolutní obhajoba" národních zájmů České republiky, vztahy s Německem, podpora atomové energii, vztahy s Ruskem a Čínou či nezbytná diskuse o americkém radaru v Česku, si k tomu ani nemohl v nedělním projevu na Hradě prezident vybrat.

Komunisté ale zatím mlží. Sice Klause coby hlavu státu kritizují, že nesplnil slib být nadstranickým prezidentem, ale někteří poslanci KSČM podporu Klausovi na Hrad už dříve nevyloučili. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik podle deníku Právo poznamenal, že Klaus : "nechtěl nikoho naštvat, a proto mluvil o vztazích se sousedy a nemluvil o vnitřních poměrech".

Povinné ručení pro nové řidiče nebo pro ty, kteří způsobili nehodu, příští rok podraží o pět až šest procent. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Vyšší cena se bude týkat i většiny lidí, kteří si koupí další vůz do rodiny. Naopak mírně polepšit by si v příštím roce měli řidiči, kteří jezdí bez nehody. Těm povinné ručení zlevní o desítky až stovky korun.

Deník Právo se dnes všímá také toho, že dlouholetý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice bude po svém avizovaném odchodu do civilu pobírat měsíční rentu zhruba 11 a půl tisíce korun. Kromě výsluhy Kubice bude mít, tak jako každý odcházející policista, nárok na jednorázové odchodné, v jeho případě by mělo jít o necelých 220 tisíc korun.

Letos díky novému služebnímu zákonu si oproti loňsku většina policistů výrazně přilepšila, někdy až o několik tisíc korun. Právě kvůli vyššímu základu pro výpočet renty s odchodem do civilu vyčkávali na konec roku zejména policisté sloužící déle než 30 let. Podle odhadů policejního prezidia odejde do konce roku až tisíc policistů. Kubice ale včera odmítl, že by šlo o hlavní důvod, proč chce žádost o propuštění podat, napsal deník Právo.

Marie Matúšů, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme