Dvěma mužům hrozí za vzpouru v Bělušicích pět let vězení. Původně ale oběma hrozilo deset let

Dvěma obžalovaným ze vzpoury ve věznici Bělušice na Mostecku hrozí po překvalifikování případu rok až pět let vězení. V úterý to řekl obhájce obžalovaného Josefa Lukáče. Původně jim za protest v roce 2020 hrozilo až deset let odnětí svobody za zločin, soud však bude případ posuzovat jako přečin. Úterní jednání soudce odročil na 22. září, protože se obžalovaný Tomáš Opelt nedostavil, stalo se tak již poněkolikáté.

Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení

Do protestů se v Bělušicích první den zapojilo 200 vězňů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Záminkou nepokojů byla podle obžaloby obava odsouzených z nákazy koronavirem. V obžalobě stojí, že Lukáč při nepokojích slovně napadal dozorce a svým chováním strhnul ostatní vězně k nekázni. Opelt podle státního zastupitelství vzpouru organizoval. Oba obžalovaní byli v době protestů ve výkonu trestu.

Vězni na Mostecku protestovali. Nepokoje vyvolaly nepodložené informace o koronaviru

Číst článek

Opelt byl později propuštěn na svobodu, poté opět nastoupil do výkonu trestu a nyní už je znovu na svobodě. Vinu před soudem popřel. Navíc tvrdí, že se nepokojům snažil zabránit. Ředitel věznice Ondřej Kroupa jeho verzi později ve své výpovědi potvrdil.

Lukáčův obhájce očekává, že jeho klient bude zproštěn obvinění, podle něj pouze nezvládl emočně náročnou situaci. Lukáč v současnosti vykonává trest ve věznici Horní Slavkov ve specializovaném oddíle pro vězně s poruchou chování, kam byl přeložen na vlastní žádost.

„Hlavní líčení v úterý pro zákonnou překážku konat nelze. Je to věc senátní, v níž musí být obžalovaní přítomni,“ odůvodnil odročení jednání soudce. Obžalovaný Opelt se o termínu konání jednání dozvěděl, z neznámého důvodu se ale nedostavil.

Za organizaci vzpoury hrozí vězňům dalších deset let za mřížemi. Páteční protest na Mostecku řeší policie

Číst článek

„Nemáme zprávu o tom, že by se jakkoli omluvil či se jiným způsobem snažil kontaktovat zdejší soud a snažil se situaci vyřešit,“ uvedl soudce. Na dotaz, zda bude Opelt umístěn do vazby, reagoval soudce slovy, že soud bude na situaci reagovat.

Do protestů se první den zapojilo 200 vězňů, další den se k nim připojily další dvě stovky. Policie tehdy zavřela přístupové trasy k věznici včetně obce Bělušice a nepouštěla do obce nikoho kromě místních a dozorců z věznice.

Oba muži podle policistů v areálu věznice porušili základní povinnosti, které jim ukládá zákon o výkonu trestu odnětí svobody. Vězni jsou s povinnostmi seznamováni při nástupu do výkonu trestu.

Věznice Bělušice je věznice s ostrahou. Její kapacita je 578 míst, vyplývá z informací na webu vězeňské služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme