Víkend přinese mrazivé noci, možná padne i 83 let starý rekord

Nadcházející víkend znovu přinese velmi mrazivé noci. Meteorologové očekávají, že v noci na sobotu, stejně jako v tu ze soboty na neděli, by teploměry mohly ukázat hodnoty nižší než minus 30 stupňů Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezci se připravují na víkendové závody v lezení na ledový rampouch v Zásadě na Jablonecku | Zdroj: ČTK

„Zatím to vypadá, že noci na sobotu a ze soboty na neděli budou velmi studené. Mrazy budou dále zesilovat, očekáváme teploty mezi minus 16 až minus 20 stupni Celsia, v údolích ojediněle i pod minus 20 a není vyloučena ani teplota pod minus 30 Celsia,“ uvedla Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nevylučuje ani to, že by mohla být překonána rekordní nejnižší teplota minus 42,2 stupně, kterou meteorologové naměřili 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předpověď počasí na víkend a příští týden shrnuje Jan Havelka z Českého meteorologického ústavu

„Samozřejmě jestli bude pokořena minus 40 zatím ještě nevíme, záleží to na mnoha faktorech, na větru, na oblačnosti, i když mělo by být většinou jasno nebo skoro jasno,“ říká meteoroložka.

Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu si však myslí, že rekord překonán nebude: „Sice k nám bude proudit od severovýchodu suchý arktický vzduch a tak bude o víkendu poměrně dost sluníčka, ale teploty v noci na sobotu a na neděli budou stále mezi minus 16 až minus 20 stupni, v údolích ojediněle minus 25, v mrazových kotlinách až minus 30 stupňů Celsia.“

Nejchladněji podle něj bude opět v mrazových kotlinách, především v Jizerských a Krušných horách a na Šumavě.

Lidé vyrážejí na Kvildu za mrazovou turistikou. Tohle je zima, říkají

Číst článek

Současný smog však bude Česko trápit ještě o víkendu. „Vzhledem k tomu, že bude o víkendu velmi malé proudění vzduchu, budou rozptylové podmínky nepříznivé až mírně nepříznivé. Od pondělí, kdy k nám začne přicházet od severozápadu okluzní fronta, by se měly vylepšovat,“ předpokládá meteorolog.

Někteří pádu rekordu nevěří

V roce 1929 bylo v pražském Klementinu naměřeno minus 27,1 stupně Celsia.

„Nepředpokládáme, že by až takhle nízko teploty poklesly, zejména v centru Prahy. Samozřejmě bude záležet, jak dlouhá je řada měření. Samozřejmě někde nějaké rekordy padnou, ale nepředpokládám, že by padl ten absolutní rekord,“ míní meteorolog Miloš Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Miloš Dvořák není o pádu absolutních teplotních rekordů přesvědčen.mp3

To, že se skandinávský mráz rozšíří na větší vzdálenost a dorazí až na území České republiky určuje rozložení tlakového pole.„Pokud máme oblast vysokého tlaku vzduchu, která právě má svůj střed nad východní Evropou, tak kolem této tlakové výše se dostává ten studený, kontinentální, suchý vzduch do střední a déle i jižní Evropy,“ vysvětluje meteorolog Dvořák.

„Po mrazivém ale slunečném víkendu začne zřejmě již v neděli večer přibývat oblačnost se sněžením a pozvolným oteplováním. V noci na pondělí sice bude ještě mráz s teplotami minus 14 až minus 18 stupňů, ojediněle i pod 25, pondělní denní teploty již budou mezi minus 6 a minus 2 stupni,“ očekává Havelka.

Oblačnost s občasným sněžením podle něj vydrží do středy, kdy by mělo sněžit nejsilněji. Teploty v noci budou mezi 4 a 9 stupni pod nulou, přes den těsně pod bodem mrazu. V pátek se prý přechodně ochladí a ubude oblačnosti i srážek.

Ladislav Dvořák, Jana Gulda, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme