Vláda může jednat o odkupu vepřína v Letech až od poloviny dubna. Podle Chvojky zaspala

Posudek na odhadní cenu vepřína v Letech na Písecku bude hotový do poloviny dubna. Pak může vláda začít vyjednávat s majitelem velkovýkrmny selat firmou AGPI o odkupu pozemků i nemovitostí. Ten je na jednání připraven už několik měsíců. Za průtahy kritizoval resort kultury také ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku | Foto: Jana Šustová

Vláda má v plánu po odkoupení vepřín zbourat a na místě postavit nový památník. Velkovýkrmnu vede Jan Čech, kterého překvapují průtahy. Na jednání už je několik měsíců připravený.

„Dohodli jsme se v červnu při poslední schůzce, že stát nechá zpracovat odhad a my necháme zpracovat studii na případnou výstavbu na jiném vhodném místě. Tak zněla dohoda a my tu studii máme,“ řekl Čech.

Podle ministerstva kultury vzejde znalec z výběrového řízení do konce února. Pak bude mít čas na vypracování posudku zhruba do poloviny dubna. Spolu s resortem kultury zaštiťuje odkup areálu spojeného s romskou historií ministr pro lidská Chvojka. Ten doufá, že se vyjednávání s majitelem stihne do konce volebního období lidská.

Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády

Číst článek

„Na to, aby proběhlo jednání o odkupu pozemku, je třeba znalecký posudek. Tam ministerstvo kultury bohužel trošku zaspalo. Podle mě mohl být hotový už někdy minulý rok v září, říjnu. Nyní máme začátek února a stále není,“ řekl Chvojka.

Ministerstvo kultury pochybení odmítá. Vláda prý odsouhlasila zadání posudku na odhadní cenu pozemků v Letech u Písku až v listopadu. Pak začaly přípravy na vypsání výběrového řízení. Z něj vzejde vítěz do konce února.

V Letech u Písku byl od roku 1940 pracovní tábor pro odsouzené vězně. Později pak koncentrační tábor pro Romy.

Veronika Hlaváčová, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme