Vláda navrhne Unii, aby prodloužila lhůtu pro ratifikaci ústavy

S návrhem prodloužit čas nutný na ratifikaci euroústavy v jednotlivých členských zemích pojede premiér Jiří Paroubek na červnový summit Evropské unie. Pověřila ho tím vláda. V Česku bude proces přijímání tohoto dokumentu probíhat podle plánu, potvrdil po koaliční schůzce předseda ČSSD Stanislav Gross. Lidovci tak neuspěli se svým návrhem na dočasné pozastavení informační kampaně o takzvané evropské ústavě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Vláda navrhne Evropské radě prodloužení lhůty pro dokončení ratifikačního procesu smlouvy o ústavě pro Evropu. Během zasedání kabinetu to oznámil premiér Jiří Paroubek. Zdůraznil, že vzhledem k výsledku referenda ve Francii je vláda připravena přispět ke zdárnému dokončení tohoto procesu například tím, že navrhne Evropské radě prodloužení lhůty pro dokončení tohoto procesu po roce 2006. O případné úpravě informační kampaně Paroubkova vláda rozhodne po zasedání Evropské rady, které se uskuteční 16. a 17. června.

Lidovci své koaliční partnery nepřesvědčili; eurokampaň pokračuje

Zasedání vlády předcházela schůzka koaličních lídrů. Lidovci na ní nepřesvědčili sociální demokraty a unionisty, že se má dočasně pozastavit informační kampaň o evropské ústavě. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že ministři jeho strany návrh na přerušení kampaně předloží na vládě. Premiér Paroubek dostal od koalice mandát prosazovat na summitu Unie v Bruselu pokračování ratifikačního procesu. Má také navrhnout řešení, které usnadní pozici zemí, které eurokonstituci napoprvé neschválily.

Lidovci navrhovali pozastavit informační kampaň a počkat až do strategického rozhodnutí Evropské unie. Hodlají také vyzvat předsedy všech demokratických parlamentních stran za účasti premiéra Jiřího Paroubka a ministra zahraničí Cyrila Svobody, aby společně projednali další vývoj. "Jsme několik hodin po vyhlášení výsledků francouzského referenda, nemůžeme se tvářit, že se nic nestalo. V tuto chvíli je čas k pozastavení, k zamyšlení a k jednání, jak pokračovat dál," upozornil Miroslav Kalousek. Zdůraznil, že do okamžiku strategického rozhodnutí EU, jak dál postupovat v ratifikaci euroústavy a v procesu evropské integrace "by mohlo být nesrozumitelné, že pokračujeme v intenzívní kampani."

J. Kasal a M. Kalousek | Foto: ČTK

Po skončení schůzky ale předseda ČSSD Stanislav Gross jasně řekl, že eurokampaň bude pokračovat: "Máme k tomu své závazky, které jsme přijali při podpisu této smlouvy v Římě, je k tomu také závazek v programovém prohlášení vlády. Zároveň jsme se dohodli, že může dojít po zasedání Evropské rady v polovině června k určité změně zaměření informační kampaně. Nicméně si myslíme, že lidé mají právo seznámit se s tímto dokumentem."

KDU-ČSL ovšem setrvává na své myšlence, že kampaň by měla být přerušena a s tímto návrhem také na vládě vystoupili její ministři. Podle očekávání ale neuspěli. Sociální demokracie podle Kalouska navíc odmítla zúčastnit se schůzky všech demokratických stran, na které měli politici projednat českou pozici po francouzském odmítnutí euroústavy.

Koaliční mandát pro premiéra pro prosazování prodloužené ratifikační doby

Koalice už ráno dala premiérovi Paroubkovi mandát, aby na summitu Evropské unie prosazoval prodloužení doby, během které musí jednotlivé země ústavu přijmout. Řekl to místopředseda Unie svobody František Pelc: "Pan premiér dostal mandát pro vyjednávání v Radě Evropy o tom, aby se diskutovalo o prodloužení období ratifikace. Jestli to bude o jeden, dva roky, to je samozřejmě věc diskuse."

Podle ODS Paroubkova vláda odmítá vzít na vědomí skutečnost, že další ratifikace euroústavy ztratila smysl. Její zamítnutí ve francouzském referendu prý způsobilo, že podle platného evropského práva je euroústava neplatná. ODS proto neumožní zbytečnou ratifikaci právně neplatného dokumentu a vyzývá vládu, aby zastavila všechny aktivity s ratifikací související. "Vláda musí přestat za euroústavou skrývat svou programovou prázdnotu a musí začít řešit skutečné problémy této země. Desítky milionů na kampaň o euroústavě je nutno využít prospěšnějším způsobem," uvedl v úterý šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. Názor, že po francouzském "ne" je ústava definitivně neplatná a schvalování nemá smysl je ale podle šéfa lidovců Kalouska předčasný a navíc ohrožuje myšlenku evropské integrace.

Milan Kopp, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme