Vláda o snížení podpory stavebnímu spoření

Vláda chce ušetřit na příspěvcích stavebního spoření. Státní dotace by se tak měly od příštího roku snížit. Předpokládá to návrh, o kterém by měli ministři rozhodnout dnes. Podpora státu by podle připravené novely měla být rozdělena na dvě části. Základní by byla pro všechny klienty stavebních spořitelen. Na další bonifikaci by ale měli mít nárok pouze lidé, kteří peníze použijí na bytové potřeby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moderní stavba | Foto: Jan Rosenauer

Podle náměstka ministra financí Jaroslava Šulce budou mít na státní podporu nárok i lidé ze zemí Evropské unie, kteří v České republice budou po určitou dobu žít. "Je třeba aplikovat směrnice Evropské unie, aby státní podporu mohl reálně využívat i občan Evropské unie, který je na území České republiky pracovníkem nebo takzvanou osobou usazenou a tuto podmínku splňuje nejméně 183 dnů v příslušném roce. To znamená, že vedle toho, že nám eskaluje počet nově uzavíraných smluv, se nám dál zvyšuje tlak na čerpání zdrojů ze státního rozpočtu."

Podle návrhu má od nového roku státní příspěvek klesnout ze 4 500 na 3 tisíce korun a doba spoření se naopak prodlouží z 5 na 6 let. Podle analytičky Markéty Šichtařové z Volksbank CZ se dá očekávat, že před koncem roku vezmou lidé stavební spořitelny útokem a budou chtít ještě na poslední chvíli využít zvýhodněných podmínek, což paradoxně zvýší výdaje z rozpočtu. "Opravdu můžeme čekat obrovský nárůst nově uzavřených smluv. Dokonce je možné i to, že nyní stavební spořitelny umožní uzavřít smlouvu jakoby fiktivně s tím, že spoření opravdové začne ode dneška teprve až za nějakou dobu, za pár let."

Ministerstvo financí tím chce v rozpočtu ušetřit 60 miliard korun během deseti let. Změna podpory by se neměla dotknout lidí, kteří už nyní spoří. Bude se týkat pouze nově uzavřených smluv. Členka představenstva Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky Iva Fialová nepředpokládá, že by se proto zájem o spoření snížil. "My jsme přesvědčeni a myslím si, že můžu mluvit za všechny stavební spořitelny, že tyto změny neohrozí celý systém, který v České republice funguje už téměř 10 let."

Šichtařová však očekává, že zřejmě nastane odliv lidí, kteří touto formou spoří, což může ohrozit i celý systém: "Celý ten systém je postavený na tom, že poskytuje tak velká lákadla, aby se v tom systému vezli i lidé, kteří nefinancují svoje vlastní bydlení. A pokud se ta reforma přežene, tak ti, kteří úvěr ze stavebního spoření nechtějí, tak si ho nebudou brát, nebudou tímhle způsobem spořit a systém se zhroutí. Něco podobného se stalo před pár lety na Slovensku."

Kabinet tak bude ještě rozhodovat o dani z příjmů podniků - ta by měla podle návrhu klesnout o tři procenta.

Jednat se bude také o změně zákona o účetnictví. To jednoduché totiž pomalu končí. Všechny podniky a také živnostníci s obratem nad tři miliony korun budou muset od příštího roku přejít na podvojné účetnictví. Tak to alespoň vyplývá z novely, kterou vládě předkládá ministerstvo financí. Návrh vznikl hlavně kvůli sjednocení našich předpisů s Evropskou unií. Podle Evy Novákové z tiskového odboru Ministerstva financí budou muset vést podvojné účetnictví nově všechny právnické osoby, zjednodušenou formu budou moci využít například občanská sdružení. "I to slůvko podvojné už zmizí z našeho právního řádu a bude úprava pouze účetnictví na podvojném principu. Jednoduché účetnictví se nám přemění v evidenci příjmů a výdajů, přímo se to bude jmenovat daňová evidence příjmů a výdajů a upravovat ji bude zákon o daních z příjmů."

Vláda dnes zasedá mimořádně. Rozhodovat bude také o snížení státní podpory stavebního spoření. Ministr financí Bohuslav Sobotka by měl také říct, kolik peněz škrtne příští rok jednotlivým ministerstvům. Navrhované změny souvisejí s reformou veřejných financí.

O alternativní finanční reformě bude dnes jednat také stínová vláda ODS. Ta počítá se zavedením rovné patnáctiprocentní daně. Na přetřes ale zřejmě přijde také návrh poslance Vlastimila Tlustého na zavedení rovné dávky pro všechny lidi ve výši kolem čtyř tisíc korun. Ty by mohl spořit nebo investovat. ODS ale zatím svou reformu zveřejňovat nebude. Očekává se tedy, že ODS předloží jako protiváhu vládní reformy pouze určité zásady a teze svých plánů. "Já se domnívám, že to, že přicházíme s novými myšlenkami, je správné, protože chce-li tahle země mít východisko ze situace, do které ji vede sociální demokracie, tak by těch nápadů raději mělo být víc a ne méně."

O reformě veřejných financí by měla jednat sněmovna na mimořádné schůzi, která začne 22. července.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Pavla Dluhoschová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme