Vláda slíbila konec nejasností kolem najímání živnostníků

Zákaz takzvaného švarcsystému už nebude omezovat podnikání. Podnikatelské svazy si stěžovaly, že úřady špatně vykládají příslušný paragraf a dávají pokuty i firmám, které zákon neporušují. Vláda dnes rozhodla, že zákon zpřesní, aby k takovým omylům nedocházelo. Kabinet navrhne sněmovně zrychlené projednávání, takže změna by měla už brzy platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Zdroj: ČTK

Problém vznikal hlavně u živnostníků, kteří nemají žádné zaměstnance a veškerou práci vykonávají sami. "Zákon znesnadňoval navazování obchodních vztahů mezi firmami a živnostníky bez zaměstnanců," upozornil předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek, který s předkladateli novely vedl konzultace.

Tito živnostníci postupně ztráceli zakázky, protože jejich obchodní partneři se obávali, že je úřady obviní z takzvaného švarcsystému, tedy zaměstnávání na živnostenský list. "Shodli jsme se jednoznačně, že je potřeba upravit znění zákona," řekl po dnešním jednání ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Škromach nicméně upozornil, že vláda chce zaměstnávání prostřednictvím takzvaného švarcsystému nadále bránit. "Naším zájmem bylo vytvořit větší právní jistotu pro podnikatelskou sféru," poznamenal Škromach k paragrafu, který začal platit loni v říjnu. Novela má upřesnit definici zaměstnávání na živnostenský list.

V zákoně se zdůrazní, že pokud živnostník pracuje skutečně samostatně, s vlastními nástroji a ve vlastní režii, nejde o žádný švarcsystém. Tím by se podle Škromacha mělo zabránit případným neoprávněným pokutám. Ministr trvá na tom, že staré znění paragrafu bylo správné, úprava pouze text upřesní tak, aby nevznikaly různé výklady.

Za porušení zákona nyní hrozí firmám dvoumilionová pokuta. Živnostníkům, kteří pracují pro firmu, pak pokuta ve výši 10.000 korun. Podle dřívějšího vyjádření místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala (KDU-ČSL) by mohlo nové znění paragrafu začít platit od dubna.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme