Vláda začala projednávat rozpočet na příští rok

Vláda projednává návrh, který každoročně provázejí velké diskuze. Ministr financí Bohuslav Sobotka obhajuje podobu státního rozpočtu na příští rok. Schodek by neměl přesáhnout 76,5 miliardy korun - to by bylo o sedm miliard méně, než se počítalo v rozpočtu pro letošní rok. Musíme šetřit, abychom splnili kritéria pro přijetí eura, říká ministerstvo financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Úřad vlády ČR

Deficit musí Česká republika snižovat každý rok. "Rozpočet byl navržen tak, aby splnil deficit, ke kterému jsme se zavázali v konvergenčním programu, to znamená ve výši 3,8 procenta hrubého domácího produktu," říká Radek Němeček z ministerstva financí. Dnes tedy ve vládě proběhne první debata o výši rozpočtu, jednání ale rozhodně nebude jednoduché. Dokazovala to slova ministrů před zasedáním kabinetu.

"Naše základní výhrada spočívá ve skutečnosti, že jsme materiál dostali příliš pozdě a vůbec jsme ho nemohli prostudovat. V návrhu rozpočtu nejsou za druhé zohledněny naše požadavky především na náhrady újmy za omezení hospodaření při ochraně přírody," uvedl například ministr životního prostředí, lidovec Libor Ambrozek. On sám bude požadovat zhruba dvě stě milionů korun.

Také ministr vnitra František Bublan bude chtít další peníze. "Ve stávajícím návrhu není pokryté navýšení platů pro pedagogy a pro sociální pracovníky," řekl Českému rozhlasu Bublan, který bude chtít desítky milionů korun. Výhrady k rozpočtu pak mají i další ministři. "Připomínky mám a musím je projednat s ministrem financí," prohlásil šéf resortu pro místní rozvoj Radko Martínek.

Premiér Jiří Paroubek uvedl, že vláda zřejmě o rozpočtu dnes definitivně nerozhodne a v debatě bude pokračovat příští týden.

Helena Šulcová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme