Poslanci navrhli na státní vyznamenání šéfa BIS Koudelku, filozofa Sokola či kosmonauta Remka

Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva kosmonauta Vladimíra Remka či posmrtně filozofa Jana Sokola. K adeptům na medaili Za zásluhy patří ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, kterého prezident už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála.

Praha (Aktualizováno: 19:21 2. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna navrhla, aby prezident udělil vyznamenání třeba filozofu Janu Sokolovi, šéfovi BIS Michalu Koudelkovi nebo astronautovi Vladimíru Remkovi

Sněmovna navrhla, aby prezident udělil vyznamenání třeba filozofu Janu Sokolovi, šéfovi BIS Michalu Koudelkovi nebo astronautovi Vladimíru Remkovi | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Dolní komora ve středu neschválila snahu Pavla Žáčka (ODS), aby mezi kandidáty na medaili Za hrdinství figurovala šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.

‚Člověk, který prospěl České republice.‘ Prezident Zeman udělí Kellnerovi in memoriam Řád bílého lva

Číst článek

Návrhy předložil znovu potom, co Josefa Mašína, Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu vyřadil z předběžného seznamu organizační výbor.

V debatě proti návrhu ostře vystoupili komunističtí poslanci. „Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená kriminální skupina,“ prohlásil Jiří Valenta. Stanislav Grospič uvedl, že „bez skrupulí jsou navrhováni vrazi, lidé, kteří se dopouštěli násilné činnosti“. „Bolševici se nikdy nezmění,“ komentoval jejich vyjádření předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Seznam sněmovních kandidátů na státní vyznamenání, jak jej ve středu dolní komora schválila, čítá 34 jmen. Předběžná listina z výboru obsahovala 44 lidí. Dolní komora o všech případných adeptech hlasovala zvlášť, některé zamítla, některé naopak přidala.

Koudelka na twitteru BIS uvedl, že si sněmovního návrhu váží. „Je to čest pro mě i celou BIS. Jsem hrdý na své kolegy, kteří dlouhodobě odvádí vynikající práci pro Českou republiku,“ stojí v příspěvku na sociální síti.

Ředitel BIS Koudelka: Návrhu schváleného dnes poslaneckou sněmovnou si velice vážím. Je to čest pro mě i celou BIS. Jsem hrdý na své kolegy, kteří dlouhodobě odvádí vynikající práci pro Českou republiku. Je mi ctí stát v jejich čele. ceskenoviny.cz/zpravy/snemovn…

18:13 – 02. 06. 2021

29 641

Další kandidáti

Poslanci zamítli navrhnout na nejvyšší státní vyznamenání někdejšího československého prezidenta Ludvíka Svobodu in memoriam a někdejšího generálního tajemníka Severoatlantické aliance George Robertsona.

Ke kandidátům na Řád bílého lva naopak patří váleční veteráni Jan Horal a Jaroslav Hofrichter a někdejší britský politik Alfred Duff Cooper, který den po podpisu mnichovské dohody jako jediný rezignoval na členství ve vládě tehdejšího premiéra Nevilla Chamberlaina. Na Řád Tomáše Garrigua Masaryka sněmovna nakonec navrhla jen zakladatele moderní české imunologie Karla Rašku in memoriam.

Z předběžného seznamu kandidátů na medaili Za zásluhy dolní komora vyřadila třeba epidemiology Petra Smejkala a Jiřího Berana a také Eliota Warda Higginse a Christa Grozeva z investigativního webu Bellingcat.

Mezi schválenými nominanty na tuto medaili jsou bývalý hokejový brankář Jiří Králík a posmrtně básník Jan Zábrana, ekonom Michal Mejstřík, publicista a spisovatel Karel Pacner a novinář, publicista a scenárista Vladimír Kučera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme