‚Rodiče‘ první vakcíny proti covidu převzali vyznamenání. Slávu odmítají, hledají lék na rakovinu

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v pátek vyznamenal manželský pár, který vynalezl jednu z prvních vakcín proti koronaviru. Özlem Türeciová a Ugur Sahin stojí za firmou BioNTech, která svůj preparát vyrábí s pomocí amerického koncernu Pfizer. Jeho autoři nicméně zůstávají skromní a pořád doufají, že ten hlavní objev mají teprve před sebou.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Özlem Türeciová a Ugur Sahin, zakladatelé firmy BioNTech, přebírají německé státní vyznamenání.

Özlem Türeciová a Ugur Sahin, zakladatelé firmy BioNTech, přebírají německé státní vyznamenání. | Zdroj: Reuters

Manželé původně působili na univerzitě v Mohuči a ještě před rokem je vědecká veřejnost vnímala jako světově uznávané onkology. Oba mají turecký původ - Ugur Sahin pochází z Iskenderunu nedaleko syrských hranic, Özlem Türeciová se narodila do rodiny tureckého lékaře v Dolním Sasku.

PRŮZKUM: Očkování proti koronaviru chtějí zejména senioři a mladí. 40 % lidí preferuje vakcínu Pfizer

Číst článek

Po letech univerzitního výzkumu se rozhodli založit vlastní laboratoř, kde by se soustředili na vývoj preparátů a nových způsobů terapie. Se svou firmou BioNTech zároveň pracují hned na několika typech vakcín a mimo jiné se zaměřují na technologii takzvané mRNA, na které stojí právě látka proti koronaviru.

Vedle toho se pokouší vytvořit například i očkování proti viru HIV nebo chřipce. Özlem Türeciová a Ugur Sahin přitom svůj doteď nejdůležitější vynález vyvinuli tak říkajíc bokem, protože pracují hlavně na látkách a terapiích proti rakovině, které mají poměrně slibné výsledky.

Türeciová ostatně ujistila, že hned po skončení pandemie se chce vrátit právě k tomuto původnímu cíli. A to i přesto, že se ze dne na den stala pomyslnou vědeckou celebritou a s manželem ji neustále zvou na odborné konference nebo na rozhovory do médií. Často ale odmítají. Momentálně pracují na tom, aby vakcína fungovala i proti všem novým mutacím.

O slávu nestojí

Německý prezident Steinmeier sice v pátek oběma předal Velký záslužný kříž, tedy jedno z nejvyšších státních vyznamenání. Díky vynálezu vakcíny navíc raketově vzrostla hodnota BioNTechu a Türeciová i Sahin se zařadili mezi stovku nejbohatších Němců - jsou mimochodem prvními lidmi s tureckým původem, kteří se na této listině objevili. Deník Die Welt nicméně popisuje, že se manželé o slávu ani uznání nepokouší a rádi zůstávají v ústraní.

Spasitel, či šarlatán? Německý lékař vyvinul vakcínu proti covidu, kvůli testům na lidech je trestně stíhán

Číst článek

Při předávání vyznamenání to ostatně připomněl i prezident Steinmeier, který ocenil jejich naprostou oddanost vědě. Sahin například dodnes jezdí do práce na oprýskaném horském kole a peníze bere hlavně jako prostředek na další výzkum.

BioNTech teď mimo jiné pracuje na vlastní továrně u německého Marburgu, aby v řádu několika týdnů navýšil výrobní kapacity pro Evropskou unii. Oba vědci i v tomhle případě ujišťují, že jim nejde ani tak o peníze a například ani nekritizují konkurenci - třeba debatu o firmě AstraZeneca odmítali jakkoliv komentovat - už mnohokrát řekli, že je hlavní, aby se koronavirus co nejdřív porazil.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme