Vládní strany budou rozebírat neúspěch
Předsednictvo ČSSD čeká řešení krize, do které se strana dostala po výrazném neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Stejný úkol před sebou má i republikový výbor US-DEU. Unionisté zcela propadli. Celostátní konferenci svolali i lidovci. Ti ale na rozdíl od svých koaličních partnerů dosáhli přiměřeného volebního výsledku. Sociální demokraté čekají, zda jejich předseda Vladimír Špidla přijme za volební porážku odpovědnost. Někteří sociální demokraté ale Špidlu nechtějí ani v premiérském křesle.
Podle kritiků by se k odpovědnosti měli přihlásit i všichni členové užšího vedení strany. Předseda Středočeské organizace Richard Dolejš není tak radikální. Podle něj zavinilo neúspěch ve volbách více faktorů. Sociální demokracie prý doplácí na to, že uprostřed normálního volebního období udělala prostřednictvím vlády řadu nepopulárních opatření včetně reformy veřejných financí. Podle Dolejše hraje velkou roli i to, že je strana rozhádaná a pro voliče nečitelná. Proto je těžké hledat jednoho viníka. "Nicméně je zcela legitimní požadavek některých krajských organizací, ke kterému se připojuji, aby se hlasovalo o důvěře vůči jednotlivým představitelům včetně Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. Naše krajská organizace vyjádřila jednoznačnou podporu Stanislavu Grossovi. Předpokládám, že naše krajská rganizace Vladimíru Špidlovi důvěru nedá."
I kdyby Špidla křeslo uhájil, kabinet by zřejmě musel zásadně rekonstruovat. Není totiž jisté, zda spojenectví s lidovci a unionisty vůbec vydrží, nejistý je hlavně osud Unie svobody. Těsně po volbách šéf unionistů Petr Mareš už rezignaci oznámil.