Vlastníci lázní Kyselka chtějí za 400 milionů zachránit čtvrtinu budov

Společnosti Karlovarské minerální vody a C. T. S. Duo představily studii na záchranu části bývalých lázní Kyselka na okraji Karlových Varů. Ze zhruba dvou desítek památkově chráněných objektů chtějí současní vlastníci zachránit šest až sedm budov. Plánují na to vydat až 400 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Kyselka

Lázně Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

„Náš plán e postaven tak, aby se území revitalizovalo. To znamená, aby to nebylo mrtvé území. Budovy budou sloužit cestovnímu ruchu a místním občanům,“ představil záměr předseda představenstva C.T.S. Duo Petr Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda představenstva C.T.S. Duo Petr Dostál a prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel Reis v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Například Mattoniho vila, která patří k nejvýznamnějším památkám v Kyselce, by měla sloužit jako hotel, v pavilonu Löschner má být muzeum značky Mattoni. Projekt počítá i s rekonstrukcí kolonády, kde by mohl vzniknout kongresový sál nebo výstavní prostory, a s rozsáhlými úpravami parku.

„Dojde k zachování přibližně šesti sedmi budov,“ upřesnil Dostál. Co bude s dalšími z více než dvaceti objektů, podle něj zatím není jasné. „Bude záležet na jednání s kompetentními úřady. My jsme předložili náš projekt a teď projde nějakým schvalovacím režimem. Potom se budeme moci bavit, co bude s těmi budovami, které se nezachrání,“ dodal.

Dostál zdůraznil, že jde o pevný plán, na který jsou peníze. Budovy ve vlastnictví C. T. S. Duo podle něj mají být opraveny za peníze této firmy s podporou Karlovarských minerálních vod. „Toto je projekt, který jsme společně s Karlovarskými minerálními vodami a ministerstvem kultury připraveni zrealizovat a dotáhnout do konce,“ podotkl.

Aktivisté bourání budov odmítají

Proti chátrání Kyselky bojuje už delší čas Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Její prezident Pavel Ries ve vysílání Radiožurnálu řekl, že snahu současného majitele o záchranu lázní vítá, odmítá ale záměr většinu objektů zbourat. Popřel také, že by pro něj firma C. T. S. Duo měla podporu ministerstva.

„Pan Dostál podle mého názoru porcuje medvěda, kterého neulovili. Existuje schůzka z dubna tohoto roku na karlovarském magistrátu a tam ministerstvo jasně sdělilo, že si nechali udělat audit nezávislé inženýrské organizace a ta jasně řekla, že ani jedna z budov v Kyselce není staticky narušena, přestože vlastníci tvrdili, že ano. Tudíž není důvod, aby se z jakékoliv budovy sejmula památková ochrana,“ uvedl Ries.

Potřebné stamiliony na obnovu lázní se nedařilo najít dlouhá léta. Aktivisté, kteří bojují o záchranu Kyselky, žádali o pomoc i prezidenta Václava Klause. Ten ale minulý týden při návštěvě lázní prohlásil, že budovy nejsou nijak výjimečná historická památka, aby si zasloužily záchranu. Petici za jejich obnovu, kterou podepsalo přes 14 tisíc lidí, prezident označil za manipulaci.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme