Vlastnictví zámku Opočno se opět vrací před soud

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou má dnes projednávat spor mezi Kristinou Colloredo-Mansfeldovou a Památkovým úřadem o vlastnictví opočenského zámku. Soudci budou spor řešit od začátku. Ústavní soud totiž uznal námitky památkářů, že v předchozích rozhodnutích nebyla zvážena všechna předložená fakta nebo byla posouzena nesprávně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno | Foto: www.zamky-hrady.cz

Podle advokáta Miloše Hoška, který v této kauze zastupuje stát, je sporným bodem například občanství restituenta. O československé občanství měl přijít v důsledku dekretu číslo 33 prezidenta Beneše: "Proto, že v období protektorátu požádal o říšsko-německé občanství. V roce 1947 se pan Colloredo-Mansfeld prokázal dokladem o tom, že občanství zase nabyl. Protože to byl majetek říšsko-německý, tak byl z dekretu 108 konfiskován státem."

Stát se stal vlastníkem zámku v roce 1945, kdy dekret nabyl účinnosti. Hošek dále upřesňuje: "Ale vůči Colloredo-Mansfeldovi byl aplikován jiný dekret jako vůči Němci, a to mělo jiné právní následky, tam jsou velmi jemné nuance."

Kristina Colloredo-Mansfeldová se netají svým nesouhlasem s postupem českých soudů. "Mě se nelíbí, co se teď tady děje v České republice. To bylo politické rozhodnutí, to se musí zrušit, když tady je demokracie," uvedla pro Český rozhlas restituentka.

Neustálé změny vlastníka podle starosty Opočna Zdeňka Filipa nejsou pro stav zámku rozhodně dobré. "Vlastník, který neví do budoucna, že zámek bude v jeho trvalém vlastnictví, omezuje investice do oprav a do některých dalších věcí. Tím zámek i park trpí."

K opočenskému zámku se vztahují dva soudní spory - o památkový objekt jako takový a o jeho sbírky. Soudní jednání už trvají 13 let.

Dana Voňková, Ondřej Černý, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme