Vodohospodáři odvolali třetí stupně povodňové aktivity

Rozvodněné řeky se uklidňují, jejich hladiny dál klesají. Vodohospodáři odvolali stav ohrožení na posledních dvou místech na dolním Labi. Do svých domovů se zatím nevrátilo téměř 250 lidí. V Ústeckém kraji zůstává v náhradním ubytování 130 vyplavených, ve Středočeském 115 lidí. Kvůli předpokládanému dešti by se ale mohly zvednout hladiny menších toků. Během noci má totiž zase pršet. V polohách od 400 metrů nad mořem, na Moravě a ve Slezsku od 700 metrů, může déšť dokonce přecházet v déšť se sněhem nebo sněžení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úklid po povodni

úklid po povodni | Zdroj: ČTK

Od Labe na severu Čech přišla i zpráva, že hraniční přechod v Hřensku na Děčínsku je ode dneška znova průjezdný. Velká voda tam na deset dnů zatopila příjezdové komunikace na obou stranách hranice. Na vybavení přechodu ale prakticky k žádným škodám nedošlo, neboť voda tentokrát nepronikla do budovy.

Také proto se podařilo hranici otevřít podstatně dříve, než se předpokládalo. "Za deset minut dvanáct se objevila první auta, ve dvanáct se přechod otevřel. Provoz je plynulý," uvedl šéf hřenského přechodu Jan Rusnák.

Podstatně hůře dopadl tento hraniční přechod po povodni před čtyřmi lety, kdy muselo dojít k jeho rozsáhlým opravám. Zatím není jasné, kdy se podaří obnovit provoz na hraniční stezce přes Labe. Jednak je stále vysoký vodní stav, ale především se nebudou moci turisté nechat přes řeku přepravovat kvůli poničenému nástupnímu můstku ve Hřensku.

Masa dřeva ohrožuje Znojemskou přehradu

Stovky kubíků stromů, splavených povodní z nadnárodního přírodního parku Podyjí-Thayatal, představují aktuální nebezpečí pro Znojemskou přehradu. Masa dřeva pokrývá podle odhadů až čtyři a půl hektaru a nelze ji odstranit běžným způsobem - jednotlivé kmeny jsou totiž zaklesnuté do sebe, břehy jsou navíc silně podmáčené, což znemožňuje přístup těžké techniky. Závěrem odborníků je použít jediný stroj, umístěný přímo na hrázi přehrady.

Speciální hydraulickou ruku sehnal Ústřední krizový štáb až v Itálii. Složitý mechanismus ovšem nelze smontovat na místě, musí být dopravován v celku, vysvětlil ministr vnitra František Bublan.

Doprava vrtulníkem není ale podle něho možná, proto krizový štáb hledá pozemní cestu. "Musíme to vyřešit co nejdříve, protože hrozí, že by dřevo mohlo přehradu vážně poškodit," dodal. Břehy přehrady jsou ale podmáčené a postavit na ně jeřáb s hydraulickou rukou vážící 7 tun bude velmi obtížné. Pomáhat bude proto armáda.

Po silnici má stroj dorazit ve středu. Pro bezpečné usazení mnohatunového kolosu bude podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka nezbytné odříznout asi sedm metrů vlnolamu na vrcholu hráze a podklad zpevnit. "Je zapotřebí, aby u toho fungovali statici, aby nedošlo k narušení hráze," doplnil.

Hraje se přitom o čas. Pokud dřevo už nyní není nasáklé vodou, ztěžkne ještě více, klesne ke dnu a může ucpat odtok z přehrady. Jak dlouho ale bude odstraňování spleti stromů trvat, nikdo neví. "To závisí na výkonnosti hydraulické ruky. Nikdo s tím momentálně nemá zkušenost," dodal hejtman Juránek.

Česká republika se připravuje i na invazi komárů v zaplavených oblastech, proto koupí přípravek na jejich hubení ve Spojených státech amerických. Rozhodl o tom Ústřední krizový štáb. Podle ministra Bublana bude přípravek stát čtyři až pět milionů korun a k dispozici bude do několika dnů.

"Nakoupíme toho asi patnáct tun, abychom pokryli oblasti, které budou nejvíce postiženy, to znamená Mělnicko, Břeclavsko a možná ještě další," upřesnil ministr.

Josef Suk, Ivan Holas, Marika Táborská, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme