Vojenské špičky o reformě armády

Armádní velitelé budou po tři dny v pražském Kongresovém centru diskutovat o reformě. Naše armáda se letos ocitla na prahu zásadních změn. Začaly velké personální změny a ministerstvo obrany představilo i novou koncepci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tank v řece | Foto: Armáda ČR

Na velitelské shromáždění přišel i prezident Václav Havel. Připomněl, čím česká armáda musela projít - hlavně při rozpuštění Varšavské smlouvy a také při dělení československé federace. "Nemálo toho máte před sebou, protože se blíží největší reforma, kterou kdy armáda prožila," zdůraznil prezident.

Premiér Vladimír Špidla ocenil úsilí armády při překonávání srpnových povodní. Kritizoval ale pomalost, s jakou se vojsko zbavuje přebytečného majetku, a nereálné projekty modernizace techniky. I proto je podle Špidly třeba vojsko reformovat.

Cílem reformy, kterou v listopadu schválila i vláda, má být zefektivnění, zeštíhlení a především úplná profesionalizace vojska. Plně profesionální armádu má od roku 2007 tvořit asi 35.000 vojáků a do 10.000 civilistů.

Dnes armáda čítá asi 65.000 lidí. Výrazně se sníží také počet vojenských posádek a radikální změny čekají armádu rovněž v oblasti řízení a velení. Trendem má být odklon od těžké techniky a naopak orientace na sofistikované protichemické a průzkumné jednotky.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme