Vpodvečer zasáhla republiku další vlna bouřek

Přes Českou republiku se vpodvečer opět přehnaly silné bouřky z horka. Stejně jako ve čtvrtek silná větrná bouře doprovázená hromy, blesky a hustým deštěm napáchala řadu problémů v dopravě, polámala stromy a způsobila škody na majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

blesk

První páteční bouřku meteorologové zaznamenali po 15:30 v Krušných horách. O hodinu později začaly bouřky v severozápadních Čechách a postupovaly na severovýchod až východ. Kolem 17:00 vypukla silná bouřka nad Plzeňskem. Mezi 17:00 a 18:00 se přehnala nad Litoměřickem a po 18:00 se objevila nad Prahou.

Jak hlásí z východních Čech spolupracovník Radiožurnálu Jaroslav Zvára, silný nárazový vítr s provazy deštěm tam trval asi půl hodiny. Na Pardubicku a Královéhradecku po něm zůstaly na silnicích desítky polámaných stromů i předměty, které pod náporem vichřice létaly vzduchem. Také poškozené střechy se počítají na desítky.

Podle sdělení hasičského záchranného sboru Pardubického kraje hasiči nestačí následky živlu likvidovat. Spadlý strom například zastavil dopravu na silnici první třídy do Opatovic, na řadě dalších míst se tvořily kolony. Výpadky zaznamenala síť elektrického vedení, problémy jsou také na některých základnových stanicích mobilních operátorů. Vítr se naštěstí brzy utišil.

Bouře zasáhla v podvečer i téměř celý Plzeňský kraj. Vítr tam dosahoval až stokilometrové rychlosti. Na silnicích zůstaly desítky vyvrácených stromů, hasiči pomáhali u zatopených sklepů, napilno měli i energetici. "Nejhorší situace byla v oblasti Plzeň-sever, kde v obci Blatnice napadaly větve na dráty vysokého napětí, došlo k výboji, větve se vzňaly, následkem čehož se přepálily dva napínáky a dráty zůstaly viset," popsal situaci mluvčí krajských hasičů František Vaško.

Zatopené sklepy, spadané stromy, poničená úroda - taková je bilance řádění bouřky na Litoměřicku. Podle operačního důstojníka Josefa Málka vyjížděli hasiči k více než čtyřem desítkám případů, také energetici nevěděli kam dřív skočit. Poruchy na vedení postihly na deset obcí. V Mnětěši se zřítil strom na obytný dům, vše se naštěstí obešlo bez zranění. Chodovlice a její okolí se po krupobití změnily doslova v zimní krajinu, v příkopech ležela až třiceticentimetrová ledová vrstva. Zemědělci počítají škody na porostech na milióny. Například zemědělské družstvo Slatina přišlo o úrodu obilí, cukrovky, kukuřice i dalších plodin.

Živel se stejně jako ve čtvrtek, kdy byla zaznamenána jedna z nejsilnějších bouří ve střední Evropě, nevyhnul ani hlavnímu městu. Na řadě míst voda zatopila vozovky a hasiči ji museli odčerpávat. Několik vozidel uvízlo na sjezdu ze Štěrboholské radiály v Praze 10, na Palackého náměstí se ze stejného důvodu zastavily tramvaje.

Také v Praze se lidé museli potýkat s výpadky proudu. Hasiči kromě odčerpání vody z chodeb a sklepů starších domů a odklízet větví vyprošťovali i několik lidí, kteří kvůli výpadku elektřiny uvízli ve výtazích. Výpadek proudu na Staroměstském náměstí poznamenal i průběh pietního shromáždění v chrámu sv. Mikuláše. Lidé si sem přišli připomenout památku popravy českých šlechticů z roku 1621. Na náměstí se po bouřce válely odpadky, předzahrádky před restauracemi se staženými slunečníky zely prázdnotou.

Nesnáze přineslo počasí také na železnici. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, v mnoha místech vypadlo napájení a stromy padaly na koleje a trolejové vedení. Bez proudu se po 19. hodině ocitla trať mezi Prahou a Českou Třebovou. Mezi Dolními Beřkovice a Vraňanami na Mělnicku musela být kvůli spadlým stromům odkloněna doprava.

Bouře vystřídaly několikadenní vlnu veder, při kterých teploty pravidelně překračovaly rekordní hodnoty. Meteorologové varují, že se silné bouřky doprovázené krupobitím a přívalovými dešti mohou objevit i během nadcházejícím víkendu.

Jana Mertová, Jaroslav Hausdor, Jaroslav Zvára, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme