VV chtějí změnit systém vyplácení dávek, ČSSD žádá o mimořádnou schůzi

Kvůli organizačním chybám ve vyplácení sociálních dávek na úřadech práce a podezření z klientelismu požaduje ČSSD svolání mimořádné schůze sněmovny. Problém budou řešit také špičky koalice, Věci veřejné chtějí sociální reformu změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky | Zdroj: ČTK

Odvolání ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 Věci veřejné nežádají, ale chystají se navrhnout vlastní řešení situace. Na koaliční jednání půjdou s celkem patnácti návrhy.

Předseda strany Radek John je přesvědčen, že v nové reformě selhává adresnost vyplácení dávek a systém je nefunkční.

„Nový systém pana Drábka nepřejal nastavený systém, kdy příjemci sociálních dávek, kteří chodí do heren nebo dávky propíjejí, byli sankcionováni, to znamená, že jim dávky byly snižovány. V této chvíli bohužel Drábkův systém toto nerespektuje a i těmto lidem jsou vypláceny dávky v plné šíři,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda VV Radek John upozornil na nesystémové změny

Podle místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilové má nový systém vyplácení dávek mnoho chyb a úředníkům přinesl práci navíc:

„Jedním klientem se musí zabývat až čtyři úředníci na různých místech. Původní program však dokázal vyřídit vše. Nutnost dělat mnoho úkonů ručně zvyšuje možnost lidské chyby. Program rovněž nezajišťuje komunikaci mezi různými úřady, což zvyšuje riziko úniku osobních dat. Ve svém celku pak nový systém vyloženě nahrává těm, kteří nemají respekt k zákonům a snaží se systém vyplácení dávek všemožně obcházet.“

Ministr Drábek má vysvětlit problémy s vyplácením sociálních dávek

Číst článek

Ministr práce a sociálních věcí Drábek pochybení odmítl. Argumentuje tím, že úřady většinu dávek už vyplatily.

Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme