Výtvarník Týc má nastoupit na měsíc do pankrácké věznice

Výtvarník Roman Týc (vlastním jménem David Hons) z umělecké skupiny Ztohoven má dnes nastoupit k odpykání měsíčního trestu do pankrácké věznice. Nezaplatil totiž pokutu 60 tisíc korun, kterou mu v prosinci uložil soud za to, že před pěti lety vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce za figurky v různých žertovných pozicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Brudňák alias Roman Týc (vpravo) na archivním snímku z 16. dubna 2008

David Brudňák alias Roman Týc (vpravo) na archivním snímku z 16. dubna 2008 | Zdroj: ČTK

Roman Týc sice uhradil škodu, která vznikla, pokutu ale platit nechce. Podle svých slov by tím uznal, že spáchal trestný čin.

Na podporu výtvarníka už vzniklo několik iniciativ. Také na Pražský hrad už dorazila žádost o milost.

Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka je Týcův případ „poměrně mimořádný“, proto ho zájem o něj nepřekvapuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu výtvarníka Romana Týce jsme v Ranním interview mluvili s prezidentem Soudcovské unie Tomášem Lichovníkem

„Nechci hodnotit trestní stránku toho případu, ale jednalo se zřejmě o nějaké umělecké vyjádření, byť tím byla způsobena škoda, takže tady je asi ta mimořádnost.“

„Obvykle se setkáváme s tím, že někdo chce skutečně někomu způsobit škodu, což je ten prvotní úmysl, nebo se chce obohatit,“ konstatoval Lichovník v Ranním interview. Jestli si umělec za výměnu sklíček na semaforu zaslouží jít za mříže, ale nechtěl hodnotit.

Výtvarník Jiří David souhlasí s tím, že trest, který má Týc podstoupit, je určitým ‘rizikem podnikání‘, se kterým umělec musí počítat, pokud se rozhodne takovýmto způsobem zasáhnout do veřejného prostoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne jsme o trestu pro Romana Týce mluvili s komentátorem Lidových novin Petrem Kamberským a výtvarníkem Jiřím Davidem

„Na druhou stranu, každá normální vyspělá společnost umí tyto věci odreflektovat. To znamená, že se nebude chovat zpupně,“ poznamenal David v Ozvěnách dne.

„Zpupně nebo arogantně říkám proto, že neměří stejným metrem. Nechovají se stejným způsobem k lidem, které by měli odsoudit za (věci) daleko horší a poškozující tuto společnost daleko víc,“ myslí si Jiří David.

Podobně Týcovo odsouzení vnímá také výtvarník David Černý: „Když se ukradne pár miliard, tak to vlastně jako nevadí, protože se to nedá úplně dobře dokázat, a tady se najednou jakoby zdánlivě něco dokázat dalo. Což samozřejmě není pravda. Podle mě je to zcela absurdní situace, zejména v kontextu tady toho de facto lehce bezprávního státu,“ reagoval David Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné o tématu diskutovali Vlasta Čiháková ze Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a výtvarník David Černý

„Roman Týc tvrdí, že chtěl prokázat veřejnosti obecně prospěšnou službu, humornou. A já se bojím, že někde naše společnost tak trošku už ztrácí smysl pro humor,“ poznamenala Vlasta Čiháková ze Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.

Za dobrou zprávu označil Týcův nástup do vězení naopak komentátor Lidových novin Petr Kamberský.

„Napsal jsem to v kontextu jeho neuvážených výroků, nikoliv proto, že bych si myslel, že za to, že člověk vymění sklíčka v semaforu, má jít sedět. Ale nezdá se mi jeho srovnávání současné doby s totalitním režimem a nezdá se mi některé jeho výroky a přístup k trestu. Když tahám tygra za fousky, tak se nemůžu divit, že mě občas drápne,“ řekl Kamberský v Ozvěnách dne.

Týc ale může skončit ve vězení na podstatně delší dobu než je jeden měsíc. Ve středu večer totiž podle policie napadl strážníka a byl obviněn z trestného činu násilí proti úřední osobě.

Výtvarník tvrdí, že se pouze zastal ženy, která měla konflikt se strážníky. Hrozí mu až čtyři roky vězení.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme