Za záměnu novorozenců nemocnice nabízí rodinám po 300 tisících

O dvanáctimilionové odškodné se rodiče zaměněných dětí zřejmě budou muset soudit. Třebíčská nemocnice totiž trvá na tom, že oběma poškozeným rodinám dá po 300.000 korunách. K této částce došel nemocniční advokát Ondřej Dostál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál nemocnice Třebíč | Foto: www.nem-tr.cz

Advokát se prý teprve na počátku týdne mohl seznámit s posudkem z oboru psychiatrie a psychologie na všechny členy poškozených rodin, které si nechala vypracovat protistrana.

Posuzoval přitom podobné případy, kdy například někdo zavinil smrt rodinného příslušníka, a porovnal také psychické následky poškozených rodin s následky u obětí závažných trestných činů.

"Nejsem lékař, ale pokud jsem správně interpretoval závěry tohoto posudku, tak ačkoliv je v něm hovořeno o určitém stresu na straně rodinných příslušníků, tak zde není popsána žádná trvající psychická porucha," uvedl Dostál.

Protistrana vyčíslila hodnotu újmy na 12 milionů korun. Právníkům se nepodařilo dospět ke kompromisu pro mimosoudní vyrovnání. O výši odškodnění tak bude nejspíš rozhodovat soud. Advokát rodin zaměněných dětí Igor Veleba zvažuje podat žalobu, pravděpodobně na ochranu osobnosti, do dvou týdnů.

Ředitel nemocnice Petr Mayer se ale domnívá, že soud tak vysokou částku rodinám stejně nepřizná. "V případě, že by ta částka přesto byla vysoká, řekněme v řádu milionů, tak potom budeme muset situaci společně s naším zřizovatelem nějak řešit," řekl Mayer. Zadostiučinění v přiměřené míře lze podle něj po dohodě s pojišťovnou nemocnice vyplatit bez průtahů. "Samozřejmě ta částka je velice nepříjemná, nicméně není paralyzující pro chod nemocnice," poznamenal.

Veroniku a Nikolu vyměnily zdravotní sestry v třebíčské porodnici předloni 9. prosince. Loni před Vánocemi se děti vrátily ke svým biologickým rodičům - Nikola k Čermákovým do Přibyslavic a Veronika k Liboru Brožovi a Jaroslavě Trojanové do Jabloňova. Od hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila dostala každá z rodin 100.000 korun na náhradu výdajů vzniklých chybou nemocnice, kterou kraj zřizuje.

Martin Hromádka, Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme