Zájem o rekvalifikace roste, jejich absolventi snáze najdou práci

Zvýšit svou šanci na dobré a zajímavé pracovní uplatnění chce řada nezaměstnaných. Potřebné vzdělání mohou získat i na rekvalifikačních kurzech. Loni je navštěvovalo přes 46 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Rekvalifikační kurz beru jako naprosto nutný základ, protože ministerstvo školství na tom trvá, určitě to člověku něco dá, ale je to jenom základ, člověk pak ještě musí strašně moc ‚zamakat‘ sám,“ popisuje třiadvacetiletá Jana Loukotová.

Po maturitě chtěla studovat lékařskou fakultu. Nakonec se ale rozhodla stát se učitelkou jógy, s kterou začala už jako dítě. Rekvalifikaci si financovala sama, a jak říká, v jejím případě to byla ta asi nejjednodušší možnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uplatnění absolventů rekvalifikačních kurzů zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

„FTVS (Fakulta tělesné výchovy a sportu), nad tím jsem dost uvažovala, ale byla bych schopná jedině dálkově, protože už teď mám tolik hodin, že bych to fyzicky nezvládla,“ vysvětluje.

Na rekvalifikacích převažují ženy

Mezi nejoblíbenější rekvalifikační kurzy patří ty, které směrují své absolventy do oblasti služeb. Pomyslnou hitparádu dlouhodobě vedou kurzy práce s počítačem, účetnictví nebo také získání řidičských průkazů, včetně profesních. Mezi zájemci o doplnění vzdělání výrazně převažují ženy.

„Z deseti zájemců o rekvalifikační kurz, devět je žen, ty chtějí vykonávat více prací v kanceláři a mají méně možností, když nemají kvalifikaci, jak se živit jinak. Je to tím, že muž může dělat skladníka, uživí se svaly, ale žena musí nabídnout něco jiného, většinou nějaké vzdělání,“ vysvětluje marketingová manažerka Hana Kostovičová z portálu Práce.cz.

Loni podle statistik Úřadu práce stoupl u Čechů zájem o rekvalifikace celkově o 12 procent. Nově získané schopnosti se jim navíc daří uplatňovat i na pracovním trhu.

„Návratnost rekvalifikantů na trh práce je poměrně vysoká, samozřejmě je to region od regionu, ale v průměru se dá říct, že zhruba do roka najde 60 % absolventů rekvalifikací novou práci,“ dodává mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Přispívá i stát

Lidé si podle ní také častěji hledají nové možnosti vzdělávání sami.

„Co je velmi pozitivní, je fakt, že roste zájem o zvolené rekvalifikace, to znamená ty, které si lidé najdou sami, a z části se také podílí na jejich úhradě, takže snaha najít novou práci je mnohem větší,“ říká mluvčí.

Na rekvalifikaci přispívá zájemcům i stát. Během tří let může člověk na kurzech, které ho zaujmou, vyčerpat až 50 tisíc korun. Pokud uchazeč bez vážných důvodů rekvalifkaci nenastoupí, nebo ji ukončí, musí veškeré výdaje uhradit sám.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme