Zanedbávání výchovy, týrání, zneužívání. České úřady loni odebraly rodičům přes 3800 dětí

České úřady loni rodičům odebraly přes 3800 dětí na základě soudních rozhodnutí. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí. V téměř polovině případů to bylo kvůli zanedbávání výchovy, ve 200 pak kvůli týrání nebo zneužívání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

Celkem řešili loni sociální pracovníci přes devět tisíc případů zneužívání, týrání nebo zanedbávání. To je sice zhruba stejně jako v roce 2015, stále ale šestkrát víc, než před deseti lety.

Hana Jamrichová z ministerstva práce a sociálních věcí ale upozorňuje, že jde jen o počet evidovaných případů. „To neznamená, že případů dětí, které jsou týrány, je více, spíše o nich více víme. Případy jsou více ohlašovány a pak jsou evidovány a těm dětem se dostane účinnější pomoci," vysvětlila Radiožurnálu Jamrichová.

Organizace na podporu rodin upozorňují, že je nutné posílit preventivní služby. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD má v plánu přesunout část peněz z ústavní péče právě na podporu rodin.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme