Zanedbávání výchovy, týrání, zneužívání. České úřady loni odebraly rodičům přes 3800 dětí

České úřady loni rodičům odebraly přes 3800 dětí na základě soudních rozhodnutí. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí. V téměř polovině případů to bylo kvůli zanedbávání výchovy, ve 200 pak kvůli týrání nebo zneužívání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Celkem řešili loni sociální pracovníci přes devět tisíc případů zneužívání, týrání nebo zanedbávání. To je sice zhruba stejně jako v roce 2015, stále ale šestkrát víc, než před deseti lety.

Hana Jamrichová z ministerstva práce a sociálních věcí ale upozorňuje, že jde jen o počet evidovaných případů. „To neznamená, že případů dětí, které jsou týrány, je více, spíše o nich více víme. Případy jsou více ohlašovány a pak jsou evidovány a těm dětem se dostane účinnější pomoci," vysvětlila Radiožurnálu Jamrichová.

Organizace na podporu rodin upozorňují, že je nutné posílit preventivní služby. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD má v plánu přesunout část peněz z ústavní péče právě na podporu rodin.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme