Zavedení výpovědi bez udání důvodů ministr Nečas odmítá

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chystá změny na pracovním trhu. Výrazně urychlit chce například přijímání nebo propouštění zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Ministr ale odmítá spekulace o zavedení výpovědi bez udání důvodu. "O tom jsme neuvažovali ani já ani pan premiér Topolánek. Ale to, že náš pracovní trh potřebuje větší pružnost, že nás dokonce k tomu vyzývá Evropská unie, to je mimo vší pochybnosti. O pružnosti pracovního trhu dnes mluví politici nalevo i napravo," řekl Nečas.

Rozpohybovat náš pracovní trh chce ministr Nečas i pomocí takzvaných Zelených karet pro cizince. Přitáhnout tak chce do Česka nejen dělníky do nedostatkových profesí, ale také vysoce kvalifikované manažery.

Nečas chce také usnadnit propouštění i přijímání lidí a změnit systém vyplácení podpory v nezaměstnanosti. "Princip těch změn spočívá v tom, že za prvé mají umožnit podnikatelskému sektoru pružnější vytváření nových pracovních míst a případně zánik neefektivních pracovních míst a mají také motivovat k aktivnímu chování klienta. Aby tu situaci řešil co nejrychleji, pokud možno v prvních dvou třech měsících po ztrátě zaměstnání, kdy i celý systém je nastaven tak, aby situaci vyřešil do tří měsíců v podstatě bez sociální újmy," upřesnil Nečas.

Ministr Nečas doufá, že se mu změny na trhu práce podaří politicky vyjednat tak,aby mohly být zavedeny přibližně do roka.

Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme