Železnice obnovila spojení na sever

Českým drahám se dnes podařilo obnovit železniční dopravu v Ústeckém kraji, a to včetně spojení na Prahu. V provozu už jsou v kraji také všechny mosty, lidé mohou opět využívat i hlavní vlakové nádraží v Ústí nad Labem. Podle běžného jízdního řádu už jezdí vlaky na trati Praha - Beroun. Podařilo se totiž prozatímně zprovoznit semafory, závory a další zabezpečovací zařízení. Podle mluvčí ministerstva dopravy a spojů Ludmily Roubcové dráhy také daly do provozu trať Veselí nad Lužnicí - České Velenice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Podle jízdního řádu už vyjíždějí rychlíky na Plzeň, Cheb, Chomutov, Liberec a Pardubice. Kvůli poškození trati a nižší rychlosti v některých úsecích však nelze vyloučit zpoždění vlaků. Na trase Ústí nad Labem - Praha v nesjízdném úseku mezi stanicemi Roztoky u Prahy - Praha mohou cestující využít linek 340 a 350 Pražské integrované dopravy.

Na trati Praha - Kralupy nad Vltavou - Děčín, v úseku Roztoky u Prahy - Vraňany je kyvadlová doprava v intervalu 90 minut.

Do Libčic nad Vltavou je zřízena náhradní autobusová doprava zvláštní linkou Pražské integrované dopravy z Velkých Přílep. Z Prahy do Velkých Přílep je spojení autobusovými linkami 316 a 350, které odjíždějí ze zastávky Praha Dejvická. Náhradní autobusová doprava je na trati Praha - České Budějovice za rychlíky v úseku Veselí nad Lužnicí - Dynín a za osobní vlaky mezi stanicemi Veselí nad Lužnicí a Veselí nad Lužnicí zastávka. V mezinárodní dopravě zatím nebyl obnoven provoz ve směru na Drážďany kvůli nesjízdnosti navazujících tratí v Německu.

Do zítřka platí také kyvadlová vlaková doprava na území Prahy, a to z hlavního nádraží na Smíchov, z hlavního nádraží přes Smíchov severní nástupiště, Jinonice na Zličín. Kyvadlová doprava jezdí také z Masarykova nádraží na Libeň do Běchovic. Ze Smíchova jezdí mimořádné vlaky také do Vršovic, Libně, Vysočan a do Horních Počernic.

Metro na lince A jezdí v úseku Skalka - Náměstí Míru. V úseku mezi zastávkami Červený Vrch a Kubánské náměstí je v celodenním provozu náhradní tramvajová linka X-A ve špičkovém intervalu 5 minut. Na lince B je provoz kyvadlově zajišťován v úsecích Nové Butovice Zličín (interval 10 minut) a Hloubětín - Černý Most (v intervalu 6 minut). V úseku Nové Butovice - Anděl je zavedena zvláštní autobusová linka X-B. V úseku mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Lehovec je zavedena v celodenním provozu náhradní tramvajová doprava X-B ve špičkovém intervalu 4 minuty. V úseku Palmovka - Florenc je provoz MHD zcela vyloučen. Na lince metra C je provoz zajišťován v úseku Háje - Muzeum. Náhradní autobusová doprava X-C je zavedena v trase Nádraží Holešovice - Pražského povstání a ze stanice Nádraží Holešovice do stanice Pražského povstání jsou prodlouženy linky č. 102, 144. 152, 187 a 200

V Litoměřicích stále nefunguje autobusové nádraží. Minulý týden ho zatopila a zdevastovala ničivá povodeň. Voda sice už několik dní na jeho ploše není, ale po povodni tu zůstaly na různých místech prolákliny. Podle informace starosty Jiřího Landy město objednalo kamerovou prohlídku, která by měla prověřit, zda není poškozený kanalizační sběrač pod nádražím. Nosnost povrchu tu chtějí na doporučení statika vyzkoušet těžkou pásovou technikou. Jak dlouho bude nádraží uzavřeno, starosta neví. Lidé, kteří chtějí cestovat autobusy, musí zatím o několik set metrů dál. Náhradní stanoviště je Na Kocandě v blízkosti elektroprodejny Petráš a funguje už od včerejška.

Všechny mosty v Ústeckém kraji jsou ode dneška otevřeny. Sjízdná je také většina silnic prvních a druhých tříd. Na Litoměřicku ale dopravu stále komplikuje voda, která zaplavila komunikace především třetích tříd. Podle mluvčí krajského úřadu Romany Konečné pokračují na Ústecku opravy zničených silnic. Na dva až tři měsíce se ovšem odhaduje rekonstrukce úseku silnice z Dubí na česko-německý hraniční přechod na Cínovci. Otevření samotného hraničního přechodu závisí na německé straně, kde je vozovka také poškozena.

Uzavřené jsou stále vodní toky, a to úseky na Labi a Vltavě. Státní plavební správa zastavila až do odvolání plavbu od Třebenic po Mělník a od Chvaletic po státní hranice s Německem. Současně není možná plavba přes vodní díla Slapy, Kamýk, Orlík a Kořensko na Vltavě.

Markéta Kaclová, Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme