Zeman měl o výzvě k dodržování lidských práv v Číně vědět předem, tvrdí Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) míní, že v době přípravy cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, měl mít prezident informaci o tom, že český velvyslanec v Pekingu Bedřich Kopecký podepsal dopis diplomatů z několika západních zemí, kteří Čínu vyzvali k dodržování lidských práv. Zaorálek to v neděli řekl v TV Prima

Praha/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu.

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu. | Zdroj: Reuters

Dopis, který vyvolal podráždění Pekingu, Kopecký podepsal se souhlasem Černínského paláce, ovšem bez Zemanova vědomí.

Jak již dříve napsaly Lidové noviny, Kopecký dopis podepsal v půlce února. Zemana podle deníku nejvíc překvapilo, že o Kopeckého kroku nevěděl, i když má jinak vztahy s Čínou plně pod kontrolou. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl dopis konzultován.

„Tady šlo o to, že 11 států, mezi nimi i Česká republika, prostě zvedly to, co bylo dokonce běžně i v čínských médiích, že je podezření, že jsou mučeni někteří novináři. A my jsme jenom řekli, nic víc, jenom aby se to vyšetřilo," řekl Zaorálek. Podle něj nešlo o kritiku Číny. Podle něj mělo jít původně o stanovisko všech členských států EU.

„Tam, řekněme, chyběly informace. To je jediná věc, kterou bych uznal, že když se připravuje cesta prezidenta, tak takové věci se musí zvažovat. A tam určitá, řekněme, chyba, byla. To já uznávám," konstatoval. „Pokud to prezident chápe tak, že v době přípravy jeho cesty o tom měla být informace, tak má pravdu," připustil.

Dodal však, že si nikdy dialog s Čínou nepředstavoval jako jednostrannou věc, kdy se česká strana nebude mít možnost vyjádřit například k porušování principů vzájemné spolupráce.

Zaorálek řekl, že když v tomto volebním období přiletěl na svoji první pracovní návštěvu Číny, tak třetina rozhovorů s jeho tamním protějškem se týkala ochrany lidských práv. „A říkal jsem mu, že toto bude součástí našeho dialogu," řekl Zaorálek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme