Zeman se sejde s Chovancem, předá mu žádosti volyňských Čechů o návrat

Do jednání o přesídlení volyňských Čechů z Ukrajiny zpět do vlasti se má zapojit i ministerstvo vnitra. Na resort se obrátil prezident Miloš Zeman. Není spokojený s tím, jak se ve věci angažuje ukrajinský velvyslanec. Na zámek v Lánech si proto pozval šéfa vnitra Milana Chovance z ČSSD. Předat mu chce seznam 232 krajanů, kteří se podle Hradu touží vrátit do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek v Lánech | Foto: Kateřina Havránková

Podle Zemana současná situace na Ukrajině neumožňuje českým krajanům plnohodnotný život. Proto dnes oficiálně předá ministru Chovancovi žádosti o přesídlení.

„Společně s tímto seznamem pan prezident předá ministrovi vnitra i doprovodné dokumenty, například dopisy popisující situaci volyňských Čechů. Bude poté na ministrovi, aby se věci chopil a navrhl řešení. Pro pana prezidenta je důležité, abychom hledali řešení, jak umožnit volyňským Čechům repatriaci, než abychom hledali řešení, jak ji neumožnit,“ popsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman chce, aby stát více pomáhal volyňským Čechům s návratem do vlasti. Ministrovi vnitra předá seznam krajanů, kteří žádají o přesídlení

Ministr vnitra Chovanec už dřív Českému rozhlasu řekl, jaké jsou možnosti finanční pomoci ze strany státu.

„Pokud by se jednalo o zabezpečení bydlení a jednalo by se o nějakých 200 lidí, částka se může pohybovat v řádu desítek milionů korun, a o tom by musela rozhodnout vláda. Částku uvolní v rámci rozpočtové rezervy,“ vysvětlil Chovanec.

Kvůli žádostem krajanů v současnosti řeší spor Hrad s ministerstvem zahraničí. Prezident je s prací českého velvyslanectví v Kyjevě nespokojený.

Pokud by se prokázalo, že velvyslanec o tamní situaci informoval nesprávně, požaduje Zeman jeho výměnu. Ministerstvo zahraničí ale s prezidentovou kritikou nesouhlasí.

„Nemáme k dispozici informace, které by naznačovaly, že by nás náš zastupitelský úřad nesprávně informoval. Vycházíme také z více zdrojů a z těch nevyplývá, že by naši krajané byli bezprostředně ohroženi na životech,“ říká mluvčí resortu Johanna Grohová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně Jaromíra Němcová Ničová

Volyňští Češi se chtějí vrátit hlavně z ukrajinského Žytomyru. Podle předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně Jaromíry Němcové Ničové je jich dokonce víc než 230. Ještě daleko většímu zájmu o vystěhování prý brání fakt, že Češi mají na Ukrajině majetek, který se momentálně dá velmi těžko prodat.

O bezprostředním nebezpečí, které by Čechům na Ukrajině hrozilo, ale neví. Krajané prý mají velký strach, že budou muset do ukrajinské armády. Také už samotný fakt, že chtějí pryč, podle ní vzbuzuje zlost u sousedů.

Vladimír Kroc, Simona Bartošová, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme